Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
Witamy na forum kredytowym SOSKredyt.pl - Informacje i opinie o pożyczkach oraz kredytach, porady finansowe, oddłużanie


Zaloguj się  Zaloguj się z Facebook

Rejestracja
Witamy na SOSKredyt.pl – przyjaznym forum kredytowym. Jest to miejsce głównie poświęcone kredytom, pożyczkom i innym produktom finansowym. Zachęcamy wszystkich do zarejestrowania się na naszym forum bankowym. Płynie z tego wiele korzyści, a sam proces rejestracji jest łatwy i szybki - wymaga poświęcenia jedynie kilku chwil. W zamian za to, każdy pełnowartościowy użytkownik na naszym forum może:
  • zadać nurtujące go pytanie dotyczące pożyczek czy kredytów,
  • sprawdzić który bank czy też firma finansowa ma obecnie najlepszą ofertę,
  • dowiedzieć się o szczegółach dotyczących kredytów i pożyczek,
  • rozmawiać z innymi użytkownikami forum na tematy finansowe i nie tylko,
  • oceniać produkty finansowe, z których korzystał lub korzysta,
  • nawiązywać kontakt z ekspertami finansowymi.
Aby maksymalnie uprościć proces rejestracji, warto skorzystać z Logowania przez Facebooka, znajdującego się w menu głównym.
 
Guest Message by DevFuse

- - - - -

Czym jest windykacja pożyczki

windykacja

W momencie podpisywania umowy kredytowej, zdecydowana większość z nas ma nadzieję, że spłaci swój dług bez żadnego problemu. Jednakże rzeczywistość może okazać się inna, gdyż w czasie spłacania pożyczki czy kredytu, może dojść do wielu nieprzewidzianych sytuacji. Mówimy tu o utracie pracy, zmniejszeniu się zarobków, czy tez braku możliwości podjęcia pracy zawodowej np. z powodu wypadku. Wszystkie te czynniki mogą sprawić, że będziemy mieli problem, z terminową spłatą zadłużenia. A bank swoje pieniądze będzie chciał odzyskać. A więc rozpocznie się proces windykacji. Czym jest windykacja? O tym w dalszej części tekstu.
Nie ma jakiejś uniwersalnej definicji windykacji. Ogólnie możemy powiedzieć, że windykacja to proces w czasie którego wierzyciel ( w tym przypadku bank) próbuje odzyskać swój dług. Według prawa, prawne konsekwencje wynikające z braku spłaty zadłużenia można rozpocząć w momencie, gdy zaległości są większe niż 60 dni a kwota zadłużenia wynosi co najmniej 200 zł.

W jaki sposób bank może prowadzić windykację. Otóż na początku zazwyczaj zajmują się ty pracownicy specjalnej komórki w banku. Zaczyna się od tzw. windykacji miękkiej. A więc ponagla się dłużnika do spłaty długu poprzez SMS-y, telefony lub kontakt listowny. Mają one zmotywować zadłużoną osobę do wpłacanie do banku pieniędzy lub tez do spotkania się i wspólnego rozwiązania problemu. Jeśli te działania nie pomagają, banki zaczynają stosować windykację twardą. A więc dłużnik zostaje wpisany na listy dłużników (BIK czy ERIF), co skutkuje pogorszeniem historii kredytowej. Rozpoczyna się też postępowanie sądowe. Dalsze postępowanie uzależnione jest od decyzji sądu. Gdy bank uzyska sądowy nakaz spłaty długu, sprawa zostaje przekazana do komornika, który będzie dla banku egzekwował pieniądze. Jak łatwo się domyśleć, komornik (w granicach prawa), będzie przejmował praktycznie wszystko, co można spieniężyć, a uzyskane ze sprzedaży pieniądze zostaną przekazane do banku (część z nich trafi na konto komornika).

Każda osoba zadłużona, powinna unikać jak ognia rozpoczęcia postepowania sądowego i egzekucji komorniczej. Albowiem wiąże się ona z dodatkowymi kosztami, które tylko zwiększą nasz dług. Jeśli mamy problemy finansowe, już w czasie windykacji miękkiej, powinniśmy zgłosić się do banku i próbować wspólnie znaleźć rozwiązanie tej trudnej dla nas sprawy. Jest kilka sposobów aby dojść do porozumienia. Można refinansować długi, poprosić o ich umorzenie (częściowe lub całkowite), odroczyć termin spłaty itp. Najgorsze co mogą zrobić dłużnicy w czasie windykacji, to odcięcie się od kontaktów z bankiem i próby unikania spłat. Banki i tak znajdą sposób na odzyskanie pieniędzy, a nas będzie kosztować to dodatkowe pieniądze, nie mówić już o utraconym zdrowiu. Dlatego jeśli tylko zaczynamy mieć problemy ze spłatą długu, od razu skontaktujmy się z bankiem, by znaleźć dla nas najlepsze rozwiązanie.0 Komentarze