Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość




- - - - -

Jak wyczyścić BIK i KRD?


O ileż było by łatwiejsze nasze życie, gdybyśmy nie musieli płacić rachunków, czy spłacać rat kredytowych. Niestety rzeczywistość jest bardziej „okrutna” i co rusz na nasz adres przychodzi nowy rachunek, czy jakieś inne finansowe wezwanie.
Jeżeli mamy odpowiednią ilość gotówki, to nie jest to jeszcze wielki problem. Natomiast gdy na koncie pojawiają się braki i rachunek płacimy z opóźnieniem, to już sprawa nie wygląda zbyt ciekawie i może mieć negatywne skutki w przyszłości. A wszystko dlatego, że zarówno banki, jak i inne instytucje na rzecz których płacimy rachunki, odnotowują te opóźnienia w specjalnych rejestrach i później możemy mieć spore problemy, gdy chcemy na przykład pożyczyć pieniądze w banku.

Najbardziej znanymi rejestrami jest Biuro Informacji Kredytowej (BIK), oraz Krajowy Rejestr Długów (KRD). Do tej pierwszej instytucji, banki przekazują wszelkiego rodzaju informacje, dotyczące swoich kredytobiorców. Dotyczy to zarówno tych, którzy płacą w terminie, jak i osób, które zalegają ze swoimi spłatami bardzo długo. Natomiast do KRD, wpisywani są między innymi dłużnicy sieci telefonicznych, czy osoby nie płacące mandatów. Jednak bez względu na to, czy mamy złą historię w BIK, czy KRD, możemy mieć sporo problemów. Negatywne wpisy w BIK, nie pozwolą nam na uzyskanie bankowego kredytu. Wpisy do KRD sprawią, że nie otrzymamy nowego telefonu komórkowego. Więc każdy, kto miał już do czynienia z tymi instytucjami, chciałby się tych negatywnych wpisów pozbyć.

Nie jest to niestety zawsze możliwe. Po pierwsze, wszystkie zaległości muszą zostać spłacone. Jeżeli już wyrównaliśmy zaległości, i chcemy się pozbyć wpisu z KRD, należy poprosić wierzyciela o usunięcie wpisu, a ten ma na to termin do 14 dni. Natomiast trochę trudniej wgląda sprawa, jeśli chodzi o wykreślenie negatywnej historii z BIK. Szczególnie w przypadku, jeśli opóźnienia były dłuższe niż 60 dni. W przypadku krótszych opóźnień, banki zazwyczaj na naszą prośbę dokonują wykreśleń i nasza kartoteka po jakimś czasie jest „czysta”. Dzięki temu, nie będzie już problemów z uzyskaniem kolejnego kredytu. Jeśli jednak bank nie chce zgodzić się na wykreślenie, możemy skorzystać z oferty firm, które mają swoich prawników i czasami mogą doprowadzić do wymazania negatywnej historii.

Oczywiście najlepiej jest płacić wszelkiego rodzaju zobowiązania w sposób terminowy. Pozwoli nam to na uniknięcie wielu problemów i kłopotów, z którymi później musimy sobie dawać radę, a jak łatwo się domyśleć, wcale nie jest to takie proste.



0 Komentarze