Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
- - - - -

Czy pożyczki ratalne budują naszą historię kredytową

pożyczki ratalne

Każdy kto składał wniosek o pożyczkę w banku doskonale wie, że banki dokładnie sprawdzają swoich klientów. A jednym z elementów tej kontroli, jest badanie historii kredytowej. Jest ona gromadzona i przetwarzana w Biurze Instytucji Kredytowej. To właśnie do niej spływają wszelkie informacje związane z zadłużaniem się naszych rodaków i to właśnie z tych informacji korzystają banki czy SKOK-i. Jak każdy się domyśla, im lepsza historia kredytowa, tym większe prawdopodobieństwo, że pożyczka zostanie nam udzielona. Dlatego należy robić wszystko by po pierwsze tworzyć sobie historie kredytową, a po drugie, by była ona jak najlepsza.
By posiadać historie kredytową, musimy pożyczać pieniądze. Mówimy tu o kredytach czy pożyczkach w bankach lub SKOK-ach. Ale czy zakupy ratalne, z których często korzystamy w sklepach, także budują lub wpływają na naszą historię kredytową? Okazuje się, że jak najbardziej tak. Dlaczego? Postaramy się to wyjaśnić.

Większość korzystających z pożyczek ratalnych myśli, że są one udzielane przez sklepy, w których dokonujemy zakupów. Tymczasem wcale tak nie jest. Placówki handlowe mają podpisane umowy z bankami lub firmami udzielającymi pożyczek i to właśnie one rzeczywiście finansują zakup. Ponieważ mają one obowiązek przekazywania informacji o wszystkich pożyczkach do BIK, także informacja o pożyczce ratalnej trafi do tej instytucji. Sklepy same nie mogły by tego robić, gdyż dostęp do baz danych mają tylko banki czy SKOK-i (także firmy pożyczkowe jeśli klient wyrazi na to zgodę). Informacje do BIK będą przesyłane nie tylko w momencie zaciągnięcia pożyczki ale też i przez cały okres spłaty. Dlatego też jakiekolwiek opóźnienie w spłacie, będzie zapisane na naszym koncie w BIK. Nie będzie więc pozytywnie wpływało to na naszą historię kredytową. Ale gdy będziemy spłacali raty na czas, będziemy budować (poprawiać) naszą historię kredytową.

Zakupy na raty są doskonałym sposobem, by zbudować sobie dobrą historię kredytową. Tym bardziej, że nie musimy za to praktycznie nic płacić. Albowiem zdecydowana większość pożyczek ratalnych nie jest obciążona żadnymi kosztami. Czyli cena za jaką kupujemy towar, nie zwiększa się gdy płacimy za zakup w systemie ratalnym. Jest to więc rozwiązanie prawie że idealne.

Czy warto budować jak najlepszą historię kredytową? Oczywiście że tak. Dzięki temu nie będziemy mieli problemów z uzyskaniem pożyczki czy kredytu (jeśli spełnimy inne wymagania banków). Pieniądze będziemy też mogli dostać szybciej i na lepszych warunkach, przez co nasze zobowiązanie będzie tańsze.0 Komentarze