Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
Witamy na forum kredytowym SOSKredyt.pl - Informacje i opinie o pożyczkach oraz kredytach, porady finansowe, oddłużanie


Zaloguj się  Zaloguj się z Facebook

Rejestracja
Witamy na SOSKredyt.pl – przyjaznym forum kredytowym. Jest to miejsce głównie poświęcone kredytom, pożyczkom i innym produktom finansowym. Zachęcamy wszystkich do zarejestrowania się na naszym forum bankowym. Płynie z tego wiele korzyści, a sam proces rejestracji jest łatwy i szybki - wymaga poświęcenia jedynie kilku chwil. W zamian za to, każdy pełnowartościowy użytkownik na naszym forum może:
  • zadać nurtujące go pytanie dotyczące pożyczek czy kredytów,
  • sprawdzić który bank czy też firma finansowa ma obecnie najlepszą ofertę,
  • dowiedzieć się o szczegółach dotyczących kredytów i pożyczek,
  • rozmawiać z innymi użytkownikami forum na tematy finansowe i nie tylko,
  • oceniać produkty finansowe, z których korzystał lub korzysta,
  • nawiązywać kontakt z ekspertami finansowymi.
Aby maksymalnie uprościć proces rejestracji, warto skorzystać z Logowania przez Facebooka, znajdującego się w menu głównym.
 
Guest Message by DevFuse

- - - - -

Czy pożyczka i kredyt to to samo?


Pożyczka i kredyt to wyrażenia, które naprzemiennie funkcjonują w naszym słowniku. Tymczasem nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że są to dwa zupełnie odmienne pojęcia, które wiążą się z dwoma produktami kredytowymi. Wyjaśnijmy więc, na czym polega różnica pomiędzy kredytem i pożyczką.
Jeśli chodzi o kredyt, to jest to produkt zarezerwowany tylko i wyłącznie dla banków. Zgodnie z prawem bankowym, jest to “czynność bankowa” i tylko te instytucje mogą go udzielać. Z kredytem zawsze wiąże się konieczność podpisania umowy kredytowej. Musi w niej znajdować się kwota kredytu, zasady jego spłaty, terminy spłaty, wysokość oprocentowania i innych kosztów, warunki w jakich koszty te mogą się zmienić, a także cel na jaki kredyt został zaciągnięty. Wszelkie regulacje prawne związane z kredytem, znajdują się w Prawie bankowym.

Nieco inaczej wygląda sprawa jeśli chodzi o pożyczki. Jest to pojęcie nieco szersze. Mogą być one udzielane zarówno przez banki, firmy pożyczkowe czy nawet osoby fizyczne. Musi tu być jednak spełniony jeden warunek - pieniądze nie mogą należeć do osób trzecich. Najważniejszą różnicą pomiędzy pożyczką a kredytem jest fakt, że mogą one być udzielane na dowolny cel. Nie ma też konieczności podpisania umowy (chociaż wszyscy zalecają by to zrobić). W przypadku pożyczek występują również ich dwa główne typy - chwilówki i pożyczki na raty, które są zbliżone do tradycyjnych kredytów - głównie przez wydłużony okres kredytowania. Pożyczka może także być nieodpłatna czyli pożyczkodawca nie musi płacić odsetek czy prowizji. Natomiast wszelkie prawne regulacje związane z pożyczkami znajdują się w Kodeksie Cywilnym. Na podstawie znajdujących się tam przepisów, rozwiązywane są także wszelkie spory pomiędzy pożyczkodawcą i pożyczkobiorcą.

Jak widać pomimo tego, że pożyczka i kredyt ma wiele cech wspólnych, to jednak występują pomiędzy nimi spore różnice. Warto je znać, by wiedzieć, który produkt będzie dla nas korzystniejszy w momencie gdy będziemy chcieli pożyczyć pieniądze.

Znajdź tanie pożyczki na raty: www.czerwona-skarbonka.pl/tanie-pozyczki-pozabankowe/0 Komentarze