Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość




* * * * *

Gdzie szybko pożyczyć pieniądze?

pożyczki na raty pożyczki pozabankowe

Nieprzewidziane wydatki to często duży problem dla domowego budżetu. Ten kłopot pojawia się zupełnie niespodziewanie. W takiej sytuacji często trzeba szybko zdobyć pieniądze. Gdzie ich szukać, gdy nie można liczyć na własne oszczędności?
Z badań wynika, że Polacy pożyczają pieniądze najczęściej na bieżące potrzeby. Robi tak 63% naszych rodaków, ale zdarzają się również takie powody jak sfinansowanie, wakacji, świąt, a nawet zdobycie środków na leczenie lub lekarstwa. Pierwsze miejsce, jakie przychodzi na myśl, gdy potrzebujemy pieniędzy, to bank. Problem pojawia się jednak, gdy środki musimy zdobyć bardzo szybko, aby sfinansować pilny wydatek. Formalności w banku są zazwyczaj bardzo skomplikowane, trzeba przygotować wiele dokumentów, a potem długo czekać na ewentualne przyznanie pożyczki. Jeśli zatem nie bank, to gdzie szukać szybkiej pożyczki? Opcji jest tak naprawdę kilka.

Pożyczki prywatne

35% Polaków chętnie pożycza pieniądze od rodziny, 14% - od przyjaciół i znajomych, a 7% - od koleżanek lub kolegów z pracy. Nic dziwnego, według raportu instytutu badawczego GfK Polonia, 2/3 naszych rodaków trzyma oszczędności w przysłowiowej „skarpecie”, mając je pod ręką. To oznacza, że z dużym prawdopodobieństwem będą mieli środki na pożyczkę dla rodziny lub znajomych. Pytanie tylko, czy będą na to chętni. Badanie zrealizowane przez analityków ICAN Research daje nam odpowiedź – 2/3 ankietowanych osób w razie potrzeby pożyczy pieniądze rodzinie, a 60% – przyjaciołom. Co jednak gdy nikt z rodziny lub znajomych nie dysponuje wolnymi środkami, które mógłby pożyczyć? W internecie i prasie można znaleźć ogłoszenia osób, które deklarują, że są gotowe pożyczyć pieniądze na podstawie umowy cywilnej. Należy jednak uważać na takie oferty, a szczególnie na to, co znajduje się w podpisywanej umowie. Często zabezpieczeniem tego typu pożyczki jest nieruchomość. Do tego mogą to być bardzo drogo pożyczone pieniądze.

Pożyczki pozabankowe

Jeśli zależy nam na błyskawicznym pożyczeniu pieniędzy, warto zwrócić uwagę na pożyczki pozabankowe.

- Popularny mit na temat pożyczek pozabankowych głosi, że z takiej oferty korzystają zadłużone osoby, które nie mogą dostać pożyczki w banku. Nic bardziej mylnego – zauważa przedstawiciel firmy TAKTO Finanse. – Na rynku pozabankowym pożyczają często osoby młode, posiadające stabilny dochód, ale niemające czasu na długie wizyty w placówkach bankowych i stanie w kolejkach. Szybkie pożyczki na raty wybierają te osoby, które chcą zdobyć pieniądze łatwo i bez skomplikowanych formalności – podkreśla specjalista TAKTO Finanse.

Jednym z ważnych argumentów, który przemawia za popularnością pożyczek pozabankowych, jest także możliwość bardzo szybkiego pożyczania pieniędzy. Niektórzy pożyczkodawcy chwalą się nawet, że przelewają pieniądze na konto pożyczkobiorcy już w kwadrans po złożeniu wniosku o pożyczkę. Badanie Grupy BIK pokazuje, że dla 39% Polaków główną motywacją do korzystania z pożyczek pozabankowych jest właśnie natychmiastowy dostęp do pieniędzy. Do tego wszystkie formalności można załatwić bez wychodzenia z domu, wystarczy tylko dostęp do internetu.

Pożyczki społecznościowe

Pierwsze serwisy pożyczek społecznościowych powstały w Polsce w 2008 roku i wzorowane były na portalach, które funkcjonowały już od kilku lat w Wielkiej Brytanii. Wydawało się, że pożyczki społecznościowe mogą być dobrą alternatywą dla tradycyjnego pożyczania pieniędzy w bankach czy firmach pożyczkowych. Warto przypomnieć, na czym polegają pożyczki społecznościowe. To nic innego jak pożyczanie pieniędzy między osobami prywatnymi, ale za pośrednictwem platformy social lending. W przeciwieństwie do Wielkiej Brytanii, USA czy innych państw Europy Zachodniej, u nas pożyczki społecznościowe jednak się nie przyjęły. Korzysta z nich nie więcej niż 1% Polaków. Problem z pożyczkami społecznościowymi jest jednak taki, że nie zawsze można szybko zdobyć pieniądze w ten sposób. Na platformie społecznościowej użytkownik określa, jaką kwotę chciałby pożyczyć, na jaki procent i na jak długo, a potem musi czekać, aż pojawi się chętny pożyczkodawca, który zaakceptuje te warunki. Czasami to czekanie trwa bardzo długo.

Można szybko pożyczyć pieniądze, korzystając z różnych źródeł – od znajomych po pożyczki pozabankowe. Bez względu jednak na to, gdzie się zadłużamy, należy robić to ostrożnie, z głową i mając pewność, że będziemy w stanie oddać na czas pieniądze. Trzeba również zwrócić bezwzględnie uwagę, czy nie zaciągamy drogiej pożyczki, która zamiast rozwiązać nasz kłopot finansowy, jeszcze bardziej go pogłębi.



0 Komentarze