Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
- - - - -

Jak firmy pożyczkowe minimalizują ryzyko kredytowe


Każdy kto pożycza innym ma nadzieję, że w umówionym czasie one do nich wrócą. Nie inaczej jest też w przypadku firm pożyczkowych. I chociaż w reklamach chwilówek czy pożyczek ratalnych słyszymy, że są one dostępne dla każdego, to jednak rzeczywistość jest trochę inna. Jak więc firmy pożyczkowe minimalizują ryzyko kredytowe? Postaramy się to wyjaśnić.
Procedury związane z szybkimi pożyczkami sprawiają, że firmy pożyczkowe ponoszą spore ryzyko gdy je udzielają. A wszystko dlatego, że nie wymagają one od swoich klientów udokumentowania dochodów, a także zabezpieczenia swoich pożyczek. Sprawia to, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że pożyczka nie będzie oddana na czas lub nie będzie spłacona wcale. Oczywiście firmy pożyczkowe robią wszystko, aby do takich sytuacji dochodziło jak najrzadziej, więc starają się jak mogą ograniczyć ryzyko kredytowe. Głównym sposobem na to jest sprawdzanie baz dłużników. Jest ich w naszym kraju kilka, a „pojawiają się” w nich osoby lub firmy, które nie spłacają w terminie swoich zobowiązań. Chodzi tu o niezapłacone rachunki za telefon, mandaty, czy też faktury. Co więcej, coraz więcej firm pożyczkowych sprawdza rejestry Biura Informacji Kredytowej gdzie przekazywane są informacje o zadłużeniu klientów banków i SKOK-ów. Na podstawie tych informacji ocenia się, czy istnieje ryzyko kredytowe w przypadku poszczególnych klientów. Wiadomo, że jeśli ktoś ma już zaległości finansowe, to gdy zaciągnie kolejne, istnieje spore prawdopodobieństwo, że będzie ono spłacane z opóźnieniem lub nie będzie spłacane wcale. Taka sama sytuacja może się zdarzyć, jeśli nawet ktoś spłaca swoje zobowiązania kredytowe w terminie, ale ma ich dużo. W każdej chwili może zdarzyć się coś, co sprawi że pojawią się problemy finansowe i co się z tym wiąże problemy ze spłatą chwilówki. Takim klientom firmy pożyczkowe z reguły pożyczek odmawiają.
Może ktoś powiedzieć, że firmy pożyczkowe minimalizują swoje ryzyko kredytowe poprzez wywiad jaki jest przeprowadzany z klientem. I częściowo jest to prawda. Ale nigdy do końca nie można być pewnym, że podane informacje są prawdziwe. Dlatego też należy do nich podchodzić z ostrożnością.
Na pewno sposobem na minimalizację ryzyka związanego z udzielaniem pożyczek przez firmy pozabankowe jest ich stosunkowo wysoki koszt. Dzięki temu, nawet jeśli część pożyczek nie będzie spłacana w terminie lub wcale, firma i tak będzie uzyskiwała zyski, gdyż te osoby które spłacają swoje długi w terminie, pokryją ewentualne straty.
Firmy pożyczkowe z całą pewnością ponoszą wyższe ryzyko kredytowe niż banki, które dokładnie sprawdzają swoich klientów. Jednakże powinny one robić wszystko, by to ryzyko minimalizować, co pomoże im w osiąganiu lepszych wyników finansowych i w zdobywaniu nowych klientów.0 Komentarze