Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
- - - - -

Jak getSCORE pomaga oceniać pożyczkobiorców


Nie ma doskonałej metody, pozwalającej na ocenę pożyczkobiorców. I chociaż banki i firmy pożyczkowe bardzo się starają oceniać swoich klientów, by zminimalizować ryzyko związane z udzieleniem pożyczki, to jednak zawsze zdarzy się ktoś, kto nie będzie spłacał pożyczonych pieniędzy. Jednym z nowych sposobów na zmniejszenie tego ryzyka, który jest stosowany przez firmy udzielające pożyczek pozabankowych jest getSCORE. Jest to nowoczesny System Oceny Ryzyka Transakcji, który został opracowany przy udziale Krajowego Rejestru Długów.
Jak getSCORE działa? Jego system jest bardzo podobny do systemu, jaki stosuje się w Biurze Informacji Kredytowej. Do BIK wszystkie banki i SKOK-i przesyłają wszystkie informacje o swoich klientach, czyli o pożyczkach i kredytach które zaciągają, o wysokości zadłużenia, o terminowości spłat itp. W przypadku getSCORE, informacje o swoich klientach przesyłają do wspólnej bazy firmy pożyczkowe. Dzięki temu, gdy jakaś osoba złoży w takiej firmie wniosek o pożyczkę, szybko dowiedzą się, czy nie ma czasem długu w innej firmie, a jeżeli tak, to czy spłaca go w sposób terminowy. Można wtedy z większym prawdopodobieństwem stwierdzić, czy pożyczone pieniądze wrócą do pożyczkodawcy w terminie. Oczywiście nie ma pewności, czy będzie tak na pewno, ale zawsze ryzyko pomyłki się zmniejsza.

Obecnie getSCORE zyskuje coraz większą popularność wśród firm pożyczkowych i coraz więcej z nich przystępuje do systemu. Można się spodziewać, że dzięki temu nieco trudniej będzie można dostać pożyczkę, ale za to firmy pożyczkowe będą miały mniej nieterminowych pożyczek.0 Komentarze