Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
- - - - -

Jak wyrobić w sobie dobre nawyki finansowe?


W erze nadmiernej konsumpcji ciężko o znalezienie wokół siebie autorytetu finansowego. Ludzie stali się krótkowzroczni, skupiając się na tym, co tu i teraz. Nie chcą odraczać przyjemności w czasie ani za bardzo się wysilać. To, przy ciągłych pokusach wydawania pieniędzy, może zakończyć się pustką w portfelu i debetem na koncie. W jaki sposób, krok po kroku, wyrobić w sobie dobre nawyki finansowe?
Punkt pierwszy: nie kupuj pod wpływem emocji
Zgodnie ze znaną maksymą, emocje są złym doradcą. Nie służą również racjonalnemu wydawaniu pieniędzy. Dlatego, wybierając się na codzienne zakupy, warto mieć ze sobą spisaną listę niezbędnych rzeczy. Warto się jej sztywno trzymać. Duże sklepy dbają o to, żebyśmy nie raz, nie dwa zostali wystawieni na pokuszenie. A to przez zapach dobiegający z dopiero co wypieczonych drożdżówek, a to przez wyjątkową posezonową wyprzedaż… Możliwości wydania pieniędzy są nieograniczone.

Punkt drugi: planuj większe wydatki
Osoby zarabiające minimalną krajową doskonale wiedzą, że trudno jest z miesiąca na miesiąc ponieść duży jednorazowy wydatek. Dlatego też na wiele miesięcy przed wakacjami oszczędzają na wymarzone wyjazdy. Istnieją też takie osoby, które – choć dysponują dość pokaźnymi dochodami – nie są w stanie odłożyć ani grosza. Jednocześnie wydają całą swoją wypłatę, a przed wakacjami decydują się na oprocentowaną pożyczkę gotówkową. W ten sposób się zadłużają, a po okresie urlopowym muszą spłacać swoje zobowiązanie finansowe. O wiele tańszym rozwiązaniem byłaby po prostu większa oszczędność i sukcesywne odkładanie pieniędzy, zanim nadejdzie czas wyjazdu.

Punkt trzeci: prowadź comiesięczny budżet
Spisywanie wydatków należało jeszcze do niedawna do standardowych zajęć gospodyń domowych. Kobiety z żyłką do rachunkowości skrzętnie zapisywały wszelkie wydatki, jakie ponosiły na co dzień. Dzięki temu wiedziały, jaką kwotą dysponują, ile mają w danym miesiącu do wydania, na ile mogą sobie pozwolić i ile będą w stanie odłożyć na czarną godzinę. Dziś to nieco zapomniana rola, a szkoda.

Punkt czwarty: naucz się odraczać przyjemności
Półki sklepowe uginają się pod ciężarem ubrań, butów, produktów AGD, RTV i wszelkiej maści produktów. Z dostępnością dziś nie ma problemu. Jest za to kłopot z naszą cierpliwością. Nie chcemy czekać do momentu, aż uda nam się zgromadzić potrzebną sumę na zakupy. Wolimy za to brać pożyczki na raty i stopniowo się zadłużać. W przypadku dużych wydatków, takich jak na przykład remont mieszkania, decyzja ta może wydawać się uzasadniona. Jednak w przypadku zachcianek, takich jak bardzo drogie buty czy nowoczesny telewizor, można nieco poczekać, ochłonąć i uzbierać pieniądze. Istnieje duża szansa, że po pewnym czasie drogie kozaki przestaną nam się podobać i już nie będziemy pragnąć ich mieć za wszelką cenę.0 Komentarze