
Na co powinieneś zwrócić uwagę wybierając pożyczkę na raty?
wrz 06 2021 09:02 |
mentalny
w Pożyczki pozbankowe

Wejście na rynek nowych podmiotów oznacza zazwyczaj poszerzenie oferty dla klientów. I tak też było przy okazji pożyczek. Pojawienie się tzw. chwilówek, czyli szybkich pożyczek, które dostępne były niemalże od ręki spowodowało nie lada poruszenie na rynku zdominowanym przez banki. Pożyczki ratalne były kolejnym produktem, który idealnie wypełnił lukę pomiędzy chwilówkami a bankowymi kredytami. Kredyty kojarzone z licznymi formalnościami zyskały więc silnego konkurenta. Jak podkreśla ekspert hapipożyczki, każda nowość również pożyczki online potrzebowały nieco czasu, aby trafić do świadomości klientów. Coraz lepsza oferta, szybki czas rozpatrzenia wniosku i minimum formalności to atuty, obok, których trudno przejść obojętnie. Pomimo tego nie można jednak zapominać, iż pożyczka to produkt finansowy, który niesie ze sobą wymierne korzyści, ale też zobowiązania.
Oto 10 zasad, porad, wytycznych, których znajomość będzie pomocna podczas zaciągania pożyczki na raty.
1. Dobra pożyczka to taka, która z jednej strony pozwoli zrealizować określony cel, a z drugiej nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu.
2. Wybierając pożyczkę zwracajmy uwagę przede wszystkim na jej koszt całkowity. Jest to nic innego jak suma rat minus pożyczona kwota. Dzięki temu wiemy o ile więcej musimy oddać. Metoda ta jest skuteczniejsza nawet od porównywania samego RRSO.
3. Upewnijmy się, czy w razie potrzeby możemy zawiesić jej spłatę, czyli skorzystać z tzw. wakacji kredytowych. Okres wzmożonych wydatków może pojawić się nagle, ale może być też zaplanowany jak np. urlop. Możliwość odciążenia budżetu o jeden miesiąc to solidny argument przemawiający za wyborem danej oferty.
4. Pamiętajmy, że pożyczka to produkt, któremu bardzo często mogą towarzyszyć różne opłaty dodatkowe np. za wysłany monit, za zawieszenie spłaty. Lepiej sprawdzić tabelę opłat i prowizji, która towarzyszy umowie, aby mieć przynajmniej świadomość ewentualnych ekstra opłat.
5. O ile tylko to możliwe, nie zaciągajmy pożyczki na maksymalny dostępny okres spłaty. Rozłożenie pożyczki na dłuższy okres zmniejsza wprawdzie wysokość płaconej raty, ale nie wolno zapominać, iż im dłuższej spłacamy pożyczkę, tym większy jest jej łączny koszt, a co za tym idzie musimy więcej oddać.
6. Nie zaciągajmy też pożyczki na kwotę wyższą niż potrzebujemy. Firmy pożyczkowe bardzo często oferują wysokie kwoty, które otwierają przed klientami znacznie większe możliwości finansowe, ale w ten sposób łatwo o nadmierne zadłużenie. O wiele lepszym rozwiązaniem jest spłata pożyczki i ewentualne zawnioskowanie o kolejną, z naciskiem na ewentualne.
7. Zanim podpiszemy umowę pożyczki zawsze porównajmy kilka ofert. Idealnie sprawdzą się tu porównywarki pożyczek, które w jednym miejscu zbierają i prezentują oferty według wybranych kryteriów. Korzystanie z porównywarek ma jeszcze inny wymiar. Daje pewność, że firma udzielająca pożyczek działa zgodnie z prawem.
8. Firmy pożyczkowe również weryfikują klientów w BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej. To o tyle istotna informacja, iż rozwiewa pewien mit jakoby pożyczkę w firmę pożyczkowej mógł otrzymać każdy.
9. Firma pożyczkowa może poprosić klienta o udokumentowanie źródła dochodów. Trudno się temu dziwić. Pożyczając 10-15 tys. zł lub więcej nikt nie weźmie na siebie ryzyka udzielenia pożyczki tylko na „dowód”. Dobra wiadomość jest taka, iż firmy pożyczkowe są dość elastyczne, jeśli chodzi o akceptowanie wielu źródeł przychodów.
10. Ociąganie się ze spłatą lub – co gorsza – niespłacenie pożyczki oznacza poważne konsekwencje.
W razie opóźnień w spłacie musimy liczyć się konsekwencjami począwszy od odsetek za zwłokę przez działania windykacyjne, aż po sprawę w sądzie i ostatecznie komornika. Ekspert hapipożyczki zwraca przy tym uwagę, aby w razie pojawienia się u nas kłopotów ze spłatą nie unikać kontaktu z firmą pożyczkową, a wręcz przeciwnie zgłaszać swoje kłopoty jak najwcześniej. Dzięki temu udaje się zazwyczaj znaleźć rozwiązanie, które zadowoli obie strony.
Mając na uwadze powyższe punkty, zanim sięgniemy po pożyczkę należy na spokojnie skalkulować zarówno swoje potrzeby, jak i możliwości finansowe w zakresie spłaty. Pożyczka na raty to zobowiązanie zazwyczaj na rok czy dwa, podczas których sporo może się w naszym życiu wydarzyć i nie zawsze muszą to być zmiany korzystne.
Podsumowując ekspert hapipożyczki radzi, aby pożyczki na raty traktować jako realną alternatywą dla kredytu, a nie łatwy sposób na ekstra zastrzyk gotówki. Pożyczkami i kredytami wbrew pozorom rządzą bardzo podobne zasady.
Materiał powstał dzięki współpracy marki hapipożyczki.
Kategorie Zobacz wszystkie →
Szukaj artykułów
Losowe artykuły
Najnowsze komentarze
-
BIK i BIG - czy to to samo?
eRzecznikBIK - lut 13 2019 11:00
-
Czy w 2018 roku lokaty będą...
RobertJezykowski - sty 11 2018 08:44
-
Czy można mieć kilka pożycz...
RobertJezykowski - sty 05 2018 13:18
-
Kredyt hipoteczny a wkład w...
tomekkk - sie 16 2017 06:58
-
Czym różni się windykator o...
financeGroup-blog - lip 29 2017 08:24
-
KNF ostrzega przed kolejnym...
Zora134 - cze 28 2017 18:19
0 Komentarze