Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
- - - - -

Pożyczka ratalna z malejącą ratą


Gdy na polskim rynku pojawiły się firmy pożyczkowe, zdecydowana ich większość oferowała nam chwilówki, czyli pożyczki, których termin spłaty nie przekraczał 30 dni. Jak łatwo się domyśleć, dla wielu osób jest to termin zbyt krótki i spora część pożyczkodawców, zaciągających takie pożyczki miała ogromne problemy z ich spłatą. Zauważyły to firmy pożyczkowe i w ich ofercie pojawiły się pożyczki ratalne, które można spłacać nawet w ciągu kilkunastu miesięcy. Jest to więc produkt bardzo zbliżony do oferty bankowej. Ale czy do końca? Czy firmy pożyczkowe oferują np spłatę pożyczki w systemie rat malejących?
Wyjaśnijmy może co to są raty malejące. Otóż jest to system spłaty w którym każdego miesiąca oddajemy do pożyczkodawcy mniejszą ratę. Cała kwota pożyczki dzielona jest przez okres spłaty (np 1000 zł na 10 miesięcy = rata w wysokości 100 zł) i otrzymanej kwoty dolicza się odsetki. Ponieważ każdego miesiąca odsetki naliczane są od niższego zadłużenia, odsetki jakie musimy oddawać do banku są niższe i w związku z tym, nasza rata jest też każdego miesiąca niższa. Czy taki system spłat się opłaca? Jak wynika z wyliczeń jak najbardziej tak. Albowiem szybciej spłacamy sam dług, więc płącimy w związku z tej odsetek. Ale minusem tego systemy spłat jest to, że na początku musimy być przygotowani na wyższą ratę i z naszego domowego budżetu będziemy musieli wysupłać więcej pieniędzy.

Skoro system z malejącymi ratami jest bardziej opłacalny, z pewnością wiele osób, pożyczających pieniądze w firmach pożyczkowych chętnie by tak zadłużenie spłacało. Niestety takowej pożyczki obecnie nie ma. Żadna z firm pożyczkowych nie oferuje nam pożyczki spłacanej w systemie rat malejących. Z pewnością duży wpływ na to ma fakt, że pożyczki spłacane w systemie rat stałych, są bardziej czytelne, gdyż osoba która ubiega się o pożyczkę, od razu wie ile każdego miesiąca będzie musiała do pożyczkodawcy przelewać, by terminowo spłacać swoje zobowiązania. Ale może za jakiś czas jedna z obecnych firm działających na naszym rynku lub też jakaś zupełnie nowa firma spełni oczekiwania klientów i zaproponuje im pożyczkę pozabankową spłacaną w systemie rat malejących.0 Komentarze