Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
Witamy na forum kredytowym SOSKredyt.pl - Informacje i opinie o pożyczkach oraz kredytach, porady finansowe, oddłużanie


Zaloguj się  Zaloguj się z Facebook

Rejestracja
Witamy na SOSKredyt.pl – przyjaznym forum kredytowym. Jest to miejsce głównie poświęcone kredytom, pożyczkom i innym produktom finansowym. Zachęcamy wszystkich do zarejestrowania się na naszym forum bankowym. Płynie z tego wiele korzyści, a sam proces rejestracji jest łatwy i szybki - wymaga poświęcenia jedynie kilku chwil. W zamian za to, każdy pełnowartościowy użytkownik na naszym forum może:
  • zadać nurtujące go pytanie dotyczące pożyczek czy kredytów,
  • sprawdzić który bank czy też firma finansowa ma obecnie najlepszą ofertę,
  • dowiedzieć się o szczegółach dotyczących kredytów i pożyczek,
  • rozmawiać z innymi użytkownikami forum na tematy finansowe i nie tylko,
  • oceniać produkty finansowe, z których korzystał lub korzysta,
  • nawiązywać kontakt z ekspertami finansowymi.
Aby maksymalnie uprościć proces rejestracji, warto skorzystać z Logowania przez Facebooka, znajdującego się w menu głównym.
 
Guest Message by DevFuse

- - - - -

Problemy finansowe? Nie bój się pożyczać z głową!


Współczesny rynek pożyczkowy jest bardzo szeroki pod względem oferty. Konsument może sam zdecydować, ile pieniędzy i gdzie pożyczy. Dużą popularnością wśród pożyczkobiorców cieszą się produkty pozabankowe, które można wziąć online bez skomplikowanych formalności. Takie pożyczki mogą być prawdziwym wsparciem, ale należy pożyczać pieniądze z głową.
Polacy decydują się na pożyczkę najczęściej pod wpływem impulsu. Jako powód pożyczania pieniędzy przeważnie podają chęć zakupu drogiego produktu, który chcą mieć od ręki (44% badanych na zlecenie KRD). Natomiast 29% naszych rodaków zaciąga pożyczkę, gdy pojawią się problemy finansowe, a 27% – w przypadku niespodziewanych wydatków.

Statystyczny Polak ma 1,6 zobowiązania wobec banków, firm pożyczkowych oraz wobec rodziny i znajomych. 75% badanych deklaruje, że zadłuża się w instytucjach finansowych, 20% wybiera zakupy ratalne, 13% zaciągnęło zobowiązania w firmach pożyczkowych, 11% korzysta ze wsparcia rodziny, a 5% pożycza pieniądze od znajomych. Przeciętny pożyczkobiorca szacuje, że musiałby przeznaczyć swoje dwuletnie zarobki, aby spłacić wszystkie swoje zobowiązania. 42% respondentów traktuje pożyczki jako rzecz naturalną, 37% ankietowanych woli poczekać z zakupem, aby zaoszczędzić gotówkę na wybrany produkt.

Najczęściej Polacy zaciągają pożyczki na zakup sprzętu AGD/RTV (43%), remont (31%) i zakup samochodu lub motoru (28%). Nie brakuje jednak takich osób, które pożyczają pieniądze na wakacje, leczenie czy naukę.

Dodany obrazek
Źródło: KRD


– Pożyczki pozabankowe są łatwiej dostępne niż bankowe kredyty i często można je otrzymać bez skomplikowanych formalności. To wszystko sprawia, że Polacy chętnie po nie sięgają. Pieniądze można pożyczyć bez wychodzenia z domu i w przypadku ofert niektórych firm pożyczkowych wystarczy do tego tylko dowód osobisty. – zwraca uwagę ekspert Aasa Polska. – Niestety, często pożyczamy pod wpływem impulsu, nie analizując swojej sytuacji finansowej. To może spowodować problem ze spłatą zobowiązania. Mimo wszystko nie należy się bać zaciągania pożyczek. Trzeba to robić po prostu z głową. Pożyczki to przecież dobre rozwiązanie, gdy potrzebujemy gotówki – zauważa ekspert.

Pożyczka dostosowana do potrzeb pożyczkobiorcy

Decydując się na pożyczkę, warto przeanalizować swoją sytuację finansową. Podliczając dochody i wydatki miesięczne, będziemy wiedzieli, czy nasz budżet domowy wystarczy na spłacenie dodatkowej raty. Ponadto warto zastanowić się nad kwotą zobowiązania. Najbezpieczniej jest pożyczyć tylko tyle gotówki, ile jesteśmy w stanie spłacić w formie rat.

Ważną kwestią jest także wybór okresu i systemu spłaty pożyczki. Jeśli zdecydujemy się na chwilówkę, całą pożyczona sumę będziemy musieli oddać w wyznaczonym terminie (np. po 30 lub 60 dniach). Gdy natomiast wybierzemy pożyczkę ratalną, spłata będzie następowała w miesięcznych ratach według określonego harmonogramu. Dodatkowo pożyczkobiorca ma prawo do samodzielnego wyboru okresu spłaty, który może trwać nawet kilka lat w zależności od oferty określonej firmy pożyczkowej.

Jak wybrać najlepszą pożyczkę?

W sytuacji, gdy potrzebujemy gotówki i zdecydujemy się na pożyczkę, warto rozsądnie i spokojnie poszukać najkorzystniejszej oferty. Na rynku jest bardzo wiele propozycji różnych instytucji pozabankowych. Najtańszą pomoże nam wybrać porównywarka internetowa lub ranking pożyczek.

Porównując oferty, należ zwrócić uwagę na oprocentowanie oraz na warunki spłaty. Najlepszym parametrem porównawczym pożyczek jest RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, która określa w procentach całkowity koszt pożyczki w skali rocznej. Szukając zatem pożyczki, najlepiej wybrać tę, która ma najniższe RRSO.

Pożyczaj z głową, unikniesz problemów finansowych!

Z każdej strony jesteśmy zasypywani reklamami, które proponują najtańsze, niskooprocentowane lub darmowe pożyczki. To sprawia, że częściej wpadamy w pułapki nierzetelnych pożyczkodawców, a także w problemy finansowe. Duża łatwość i szybkość uzyskania finansowania powoduje, że pożyczamy niejednokrotnie bez zastanowienia, co będzie później. Nie zaprzątamy sobie głowy refleksją, czy za miesiąc lub dwa będzie nas stać na spłacenie kolejnej raty. To najczęstsze błędy pożyczkobiorców, które wpędzają ich w problemy finansowe.

Z drugiej strony nie należy się bać pożyczek. Wystarczy trochę rozsądku. Aby uniknąć problemów, należy się po prostu przygotować do pożyczenia pieniędzy. Jeśli chcemy być pewni, że dostaniemy pożyczkę, warto wcześniej sprawdzić naszą zdolność kredytową i zweryfikować historię kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej. Potem należy skorzystać z kalkulatora pożyczki na stronie wybranego pożyczkodawcy i przeanalizować tam koszty pożyczenia pieniędzy.

Jeśli po takiej weryfikacji stwierdzimy, że warunki nam odpowiadają, a koszty nie zagrażają naszej stabilności finansowej, możemy się zdecydować na pożyczenie pieniędzy. Należy jednak także pamiętać o zapoznaniu się z umową pożyczki przed jej podpisaniem. To bardzo ważne. Trzeba sprawdzić, czy w dokumencie są takie same warunki pożyczki, jakie wcześniej wybraliśmy.

Pożyczka to dobre rozwiązanie, gdy potrzebujemy gotówki na niespodziewane wydatki lub gdy mamy chwilowe problemy finansowe. Jednak decydując na zobowiązanie finansowe, powinniśmy pamiętać, że bierzemy na siebie obowiązek jego spłaty. Nadmierne pożyczanie lub spłacanie jednej pożyczki drugą może spowodować jeszcze większe kłopoty finansowe.0 Komentarze