Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
Witamy na forum kredytowym SOSKredyt.pl - Informacje i opinie o pożyczkach oraz kredytach, porady finansowe, oddłużanie


Zaloguj się  Zaloguj się z Facebook

Rejestracja
Witamy na SOSKredyt.pl – przyjaznym forum kredytowym. Jest to miejsce głównie poświęcone kredytom, pożyczkom i innym produktom finansowym. Zachęcamy wszystkich do zarejestrowania się na naszym forum bankowym. Płynie z tego wiele korzyści, a sam proces rejestracji jest łatwy i szybki - wymaga poświęcenia jedynie kilku chwil. W zamian za to, każdy pełnowartościowy użytkownik na naszym forum może:
 • zadać nurtujące go pytanie dotyczące pożyczek czy kredytów,
 • sprawdzić który bank czy też firma finansowa ma obecnie najlepszą ofertę,
 • dowiedzieć się o szczegółach dotyczących kredytów i pożyczek,
 • rozmawiać z innymi użytkownikami forum na tematy finansowe i nie tylko,
 • oceniać produkty finansowe, z których korzystał lub korzysta,
 • nawiązywać kontakt z ekspertami finansowymi.
Aby maksymalnie uprościć proces rejestracji, warto skorzystać z Logowania przez Facebooka, znajdującego się w menu głównym.
 
Guest Message by DevFuse

- - - - -

Pożyczki społecznościowe – czym jest social lending?


Chcesz pożyczyć pieniądze? Możesz zrobić to w banku lub firmie pożyczkowej, ale warto także sprawdzić pożyczki społecznościowe. Co to jest?
Szybka, wygodna, tania, a także bezpieczna – taka powinna być idealna pożyczka. Aktualnie możemy ubiegać się o nią na wiele sposobów, także przez internet. Poza ofertami banków oraz parabanków mamy do dyspozycji także pożyczki społecznościowe, które na polskim rynku są już od ponad dekady.

Czym dokładnie są pożyczki społecznościowe? Na czym polega uzyskanie tego typu pożyczki? Kto może z nich skorzystać? Jakie są ich główne plusy i minusy? Sprawdź teraz, gdy chcesz pożyczyć pieniądze!

Pożyczki społecznościowe – co to jest?

Pożyczki społecznościowe lub społeczne, po angielsku określane także jako social lending, to specjalny rodzaj pożyczek, które odbywają się pomiędzy dwoma osobami fizycznymi za pośrednictwem specjalnych serwisów internetowych.

Zatem pożyczki społecznościowe to pożyczki pozabankowe, które odbywają się bez udziału instytucji finansowych.

Pierwszy tego typu serwis został założony w Wielkiej Brytanii. W ślad za nią poszły także inne kraje, w tym Polska, gdzie pierwsze pożyczki społecznościowe pojawiły się w 2008 roku. Teraz do dyspozycji mamy kilka serwisów tego rodzaju, w tym także specjalne serwisy przeznaczone dla klientów biznesowych jak futurecapital.pl.

Pożyczki społecznościowe – na czym to polega?

Uzyskanie pożyczki w serwisie pożyczek społecznościowych przebiega nieco inaczej niż w banku czy też w firmie pożyczkowej. W tym właśnie przypadku to osoba, która klika na przycisk „weź pożyczkę”, samodzielnie ustala jej zasady.

Aby otrzymać pożyczkę społecznościową, należy wystawić specjalną ofertę nazywaną także aukcją pożyczkową. Przygotowuje ją pożyczkobiorca, dlatego też to on ma prawo do wybrania interesujących go parametrów pożyczki, w tym takich jak:
 • kwota pożyczki – może wahać się od kilkuset złotych do nawet miliona złotych
 • czas spłaty pożyczki – określany w miesiącach lub w latach
 • cel pożyczki – pożyczkę możemy wziąć na dowolny cel
 • koszt pożyczki – całkowity koszt pożyczki na bazie oprocentowania i kosztów serwisu pożyczkowego
 • czas trwania aukcji pożyczkowej – czas, w którym możliwe jest zebranie potrzebnej kwoty
 • inne warunki pożyczki zależnie od wybranego serwisu pożyczkowego
Pożyczkodawca, aby zachęcić inwestorów do pożyczenia mu danej sumy, powinien także przejść odpowiednią weryfikację, w tym weryfikację swoich danych osobowych, adresowych, wiarygodności kredytowej, na przykład na bazie BIK i innych baz.

Pozytywna weryfikacja ma duże znaczenie dla powodzenia aukcji pożyczkowej, ponieważ tylko wtedy, gdy pożyczkobiorca będzie godny zaufania, uzyska wsparcie finansowe od pożyczkodawców.

Pożyczki społecznościowe – zalety i wady

Ze względu na swoją specyfikę pożyczki społecznościowe posiadają zarówno określone zalety, jak i wady, dlatego też przed założeniem konta w tego typu serwisie i przygotowaniem swojej aukcji pożyczkowej warto zapoznać się z nimi bliżej.

Zalety pożyczek społecznościowych:
 • dostępność przez internet – pożyczkę możemy dostać bez wychodzenia z domu
 • różne kwoty do wyboru – określane samodzielnie przez pożyczkobiorcę
 • finansowanie różnych wydatków – dowolny cel pożyczki
 • możliwość samodzielnego ustalenia warunków pożyczki
 • dogodne warunki – możliwość uzyskania pożyczki na sam dowód osobisty, bez BIK
Wady pożyczek społecznościowych:
 • czas oczekiwania na zakończenie aukcji pożyczkowej
 • uzyskanie wysokiej kwoty pożyczki nie zawsze jest możliwe
 • nie każda aukcja pożyczkowa kończy się powodzeniem
Wobec tego wtedy, gdy chcemy zdecydować się na pożyczki społecznościowe, powinniśmy pamiętać o tym, że mają one pewne wady w porównaniu z pożyczkami bankowymi czy też oferowanymi przez pozabankowe firmy pożyczkowe.

Pożyczki społecznościowe – kiedy sprawdzą się najlepiej?

Na pożyczki społecznościowe powinniśmy zdecydować się przede wszystkim wtedy, gdy nie spieszymy się z uzyskaniem danej kwoty i możemy zaczekać, aż inwestorzy złożą się na pożyczkę przygotowaną w aukcji.

Także pożyczka społecznościowa sprawdzi się wtedy, gdy inne metody finansowania, w tym pożyczki bankowe oraz w parabankach – firmach pożyczkowych nie są dostępne, na przykład ze względu na niższą zdolność kredytową, która może wynikać między innymi z niskich zarobków, większych obciążeń jak inne raty, alimenty czy też wpisów w bazach BIK i innych.

Podsumowanie

Zatem pożyczki społecznościowe to interesująca propozycja przeznaczona dla każdego, kto szuka alternatywnych źródeł finansowania.

Za pośrednictwem specjalnych serwisów można uzyskać pożyczkę zarówno jako osoba prywatna, jak również jako przedsiębiorca na dowolny cel oraz na dogodnych warunkach. To właśnie przedsiębiorcy wybierają pożyczki społecznościowe coraz częściej, ponieważ dla nich jest to często bardziej korzystna opcja niż pożyczka firmowa udzielona w banku czy też przez firmę pożyczkową.

Podsumowując, pożyczki społecznościowe to dobry wybór dla tych pożyczkobiorców, którzy chcą otrzymać środki w zróżnicowanej wysokości, a także na swoich warunkach. Weź pożyczkę już teraz!0 Komentarze