Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
Witamy na forum kredytowym SOSKredyt.pl - Informacje i opinie o pożyczkach oraz kredytach, porady finansowe, oddłużanie


Zaloguj się  Zaloguj się z Facebook

Rejestracja
Witamy na SOSKredyt.pl – przyjaznym forum kredytowym. Jest to miejsce głównie poświęcone kredytom, pożyczkom i innym produktom finansowym. Zachęcamy wszystkich do zarejestrowania się na naszym forum bankowym. Płynie z tego wiele korzyści, a sam proces rejestracji jest łatwy i szybki - wymaga poświęcenia jedynie kilku chwil. W zamian za to, każdy pełnowartościowy użytkownik na naszym forum może:
  • zadać nurtujące go pytanie dotyczące pożyczek czy kredytów,
  • sprawdzić który bank czy też firma finansowa ma obecnie najlepszą ofertę,
  • dowiedzieć się o szczegółach dotyczących kredytów i pożyczek,
  • rozmawiać z innymi użytkownikami forum na tematy finansowe i nie tylko,
  • oceniać produkty finansowe, z których korzystał lub korzysta,
  • nawiązywać kontakt z ekspertami finansowymi.
Aby maksymalnie uprościć proces rejestracji, warto skorzystać z Logowania przez Facebooka, znajdującego się w menu głównym.
 
Guest Message by DevFuse

- - - - -

Dlaczego firmy pożyczkowe korzystają z bazy BIK


Nikt nie lubi tracić pożyczonych pieniędzy. Dotyczy to osób prywatnych, banków czy firm pożyczkowych. Dlatego każdy kto pożycza pieniądze, chce mieć jak największą pewność, że pożyczone pieniądze do niego wrócą. Aby minimalizować ryzyko związane z pożyczkami, powstała specjalna baza klientów, korzystających z pożyczek i kredytów.
Biuro Informacji Kredytowej gromadzi i przetwarza wszelkie dane jakie otrzymuje z banków czy SKOK-ów o swoich klientach. Dzięki temu, każdy kto korzysta z pożyczek i kredytów ma swój rejestr, z którego mogą korzystać banki lub SKOK-i. Instytucje te mogą sprawdzić, czy dany klient spłaca swoje długi na czas, jakie ma zadłużenie lub czy jest poręczycielem jakiegoś kredytu. Dzięki uzyskanym informacją, można zminimalizować ryzyko kredytowe i mieć większą pewność, że pożyczone pieniądze zostaną spłacone w wyznaczonym terminie.

A jak wygląda sprawa kontroli klientów w przypadku firm pożyczkowych? Gdy pojawiły się na polskim rynku reklamowały się, że mają one w swojej ofercie pożyczki bez BIK. Oznaczało to, że nie sprawdzały swoich klientów w bazach Biura Informacji Kredytowej. Jak łatwo się domyśleć, z ich usług chętnie korzystały osoby, które miały już zadłużenie, a także te, które swój dług spłacały z opóźnieniem lub nie spłacały go wcale. Dla firm pożyczkowych, było to dosyć ryzykowne, gdyż osoby które nie regulują swych należności w bankach, z reguły nie płacą też chwilówek czy pożyczek ratalnych. Oczywiście firmy pożyczkowe mogą prowadzić windykację i starać się odzyskać pożyczone środki, jednakże nie jest to zadanie łatwe. Dlatego też na początku wiele pożyczek nie było spłacanych na czas czy też wcale nie były one spłacane. Dla pożyczkodawców były to straty, które starały się „nadrobić” podnosząc koszty chwilówek. Mówiąc w skrócie, osoby które spłacały zadłużenie na czas, pokrywały straty wynikające z chwilówek, które nie były spłacane na czas. Jednakże duża konkurencja na rynku sprawiała, że należało obniżać koszty pożyczek. Aby więc nie splajtować, firmy pożyczkowe musiały coś zrobić. I postanowiły one ograniczyć ryzyko kredytowe. Jednym z elementów tego postępowania było sprawdzanie wnioskodawców w bazach danych BIK.

W momencie gdy firma pożyczkowa ma więcej danych na temat swoich klientów, może w lepszy sposób podejmować decyzję kredytową. Gdy w czasie rozpatrywania wniosku widomo, że dany klient ma dużo pożyczek lub kredytów albo że nie spłaca je na czas, można z większym prawdopodobieństwem stwierdzić, że tak samo będzie z nową pożyczką. A więc lepiej takiemu klientowi odmówić nowej pożyczki, niż narażać się na straty. W ten sposób minimalizuje się ryzyko kredytowe. I właśnie dlatego firmy pożyczkowe sprawdzają bazy danych Biura Informacji Kredytowej.

Czy wszystkie firmy pożyczkowe sprawdzają bazy BIK? Okazuje się że nie, chociaż zdecydowana większość tak postępuje. Kilka z nich w dalszym ciągu podejmuje ryzyko i nie kontroluje swoich klientów. Na pewno jest to ryzyko, ale dzięki temu mogą zyskać większą ilość klientów.0 Komentarze