Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
Witamy na forum kredytowym SOSKredyt.pl - Informacje i opinie o pożyczkach oraz kredytach, porady finansowe, oddłużanie


Zaloguj się  Zaloguj się z Facebook

Rejestracja
Witamy na SOSKredyt.pl – przyjaznym forum kredytowym. Jest to miejsce głównie poświęcone kredytom, pożyczkom i innym produktom finansowym. Zachęcamy wszystkich do zarejestrowania się na naszym forum bankowym. Płynie z tego wiele korzyści, a sam proces rejestracji jest łatwy i szybki - wymaga poświęcenia jedynie kilku chwil. W zamian za to, każdy pełnowartościowy użytkownik na naszym forum może:
  • zadać nurtujące go pytanie dotyczące pożyczek czy kredytów,
  • sprawdzić który bank czy też firma finansowa ma obecnie najlepszą ofertę,
  • dowiedzieć się o szczegółach dotyczących kredytów i pożyczek,
  • rozmawiać z innymi użytkownikami forum na tematy finansowe i nie tylko,
  • oceniać produkty finansowe, z których korzystał lub korzysta,
  • nawiązywać kontakt z ekspertami finansowymi.
Aby maksymalnie uprościć proces rejestracji, warto skorzystać z Logowania przez Facebooka, znajdującego się w menu głównym.
 
Guest Message by DevFuse

- - - - -

Jak zbudować swoją historię kredytową

historia kredytowa

Na co bank patrzy gdy składamy wniosek o kredyt? Oczywiście na naszą zdolność kredytową i na naszą historię kredytową. Dlatego warto jak najwięcej zarabiać, a także mieć pozytywną historię, gdyż pozwoli nam to uzyskać kredyt szybciej, taniej i często bez zabezpieczenia.
Co to jest historia kredytowa

Co to więc jest historia kredytowa i jak ją sobie stworzyć? Historia kredytowa, to nic innego jak zbiór wszystkich informacji, związanych z naszymi kredytami czy pożyczkami. Informacje te zbierane są w Biurze Informacji Kredytowej, do którego dostęp mają wszystkie banki czy SKOK-i. Co ważne, instytucje te są zobowiązane do przekazywania wszystkich informacji o swoich klientach, związanych z zaciąganiem kredytu, czy też ze spłatą już posiadanych. BIK zbiera te wszystkie informacje i jeżeli w jakimś banku złożymy wniosek o kredyt, instytucja ta szybko sprawdzi czy mamy jakieś zobowiązania, jak je spłacamy itp. Na podstawie uzyskanych informacji, bank może wyrobić sobie na nasz temat opinie. Jeżeli nasze zobowiązania obecne lub te które już spłaciliśmy, są i były regulowane w terminie, bank ma prawo sądzić, że i nowy kredyt będzie spłacony “na czas”. Powinien więc bez problemu pożyczyć nam pieniądze. Ale gdy poprzedni kredyt był spłacany z opóźnieniem, bank może obawiać się, że i nowy będzie oddawany z problemami i w związku z tym, albo nie udzieli go nam wcale albo zażąda dodatkowego zabezpieczenia.

Jak stworzyć historię kredytową

Bank na pewno nie pożyczy nam wysokich kwot, jeżeli nie będziemy mieli dobrej historii kredytowej. Dlatego jeśli myślimy np o kredycie hipotecznym, zacznijmy budować ją jak najwcześniej. Jak to robić? Oto kilka przykładów.

- Debet na ROR - praktycznie każdy z nas ma otwarty rachunek rozliczeniowo oszczędnościowy. To na niego wpływa nasza pensja, za jego pośrednictwem płacimy rachunki itp. Każdy bank, daje nam możliwość pożyczenia więcej, niż na koncie posiadamy. Oczywiście musimy o to najpierw poprosić, składając wniosek o debet. Wtedy nawet jeżeli nie będziemy mieli pieniędzy na koncie, będziemy mieli możliwość ich pożyczenia. Jak łatwo się domyśleć, informacja o tym, że mamy otwarty debet, zostanie przesłana do BIK. I już nasza historia kredytowa zacznie się tworzyć. Z debetu, nawet nie musimy korzystać, a i tak będzie to już dla innych banków widoczne.
- Karta kredytowa - jednym z najlepszych sposobów na budowanie historii kredytowej, jest karta kredytowa. Możemy o nią wnioskować w każdym banku, a przyznany nam limit wcale nie musi być wysoki. Chodzi nam przecież o budowanie historii kredytowej. Jeżeli będziemy z niej umiejętnie korzystać (tylko transakcje bezgotówkowe, terminowa spłata), nie musimy za nią nic płacić, a w BIK nasz punktowy scoring rośnie.
- Zakupy na raty - kolejnym sposobem budowania sobie historii kredytowej, sa zakupy w systemie ratalnym. Oferuje go praktycznie każdy sklep z meblami, sprzętem RTV czy AGD. Co więcej, zazwyczaj za kupione na raty produkty, nie musimy płacić nic więcej, gdyż oprocentowanie takiego kredytu wynosi 0%. Więc jeżeli nawet mamy gotówkę i możemy dany towar kupić bez pożyczki, nie róbmy tego, gdyż możemy dzięki temu zbudować naszą historię kredytową.
- Kredyty gotówkowe - dobrym sposobem na budowanie zdolności kredytowej, jest zaciąganie niewielkich kredytów gotówkowych. Jednakże minusem ich jest to, że musimy za nie płacić odsetki, więc nie są one sposobem darmowym.

Warto zadbać o swoją historię kredytową. Pamiętajmy więc, by wszelkie zobowiązania spłacać w terminie, gdyż tylko wtedy nasza historia będzie pozytywna, a banki chętnie udzielą nam nawet wysokich i długoterminowych kredytów.0 Komentarze