0
Czy faktoring jest antidotum na problemy firm?
mar 29 2023 12:05 |
mentalny
w Własna firma
Jak działa faktoring?
Rozwiązaniem tego problemu może być faktoring, którego zalety odkrywa coraz więcej przedsiębiorców. Główna zasada działania faktoringu jest niezwykle prosta. Do transakcji handlowej dochodzi trzeci uczestnik w postaci finansowej instytucji lub banku, który po wystawieniu faktury sprzedaży opłaca ją za dłużnika. Natomiast należności za taki dokument odbiorca (dłużnik) opłacić będzie musiał już nie na konto wystawiającego, lecz faktorowi.
Rozwiązanie tego typu przynosi przedsiębiorcy liczne korzyści. W pierwszej kolejności będzie on miał środki finansowe bardzo szybko, czasami nawet tego samego dnia, co wystawiony dokument sprzedaży. Zależnie od przyjętego modelu rozliczania zostanie wypłacona cała suma od razu, lub jakaś jej część, a druga po zapłaceniu przez odbiorcę powstałej należności.
Ratunek przed zatorami płatniczymi
W wielu przypadkach takie rozwiązanie pozwoli utrzymać płynność finansową, zrobić zakupy niezbędnych materiałów i towarów, lub też wypłacić wypłaty dla swoich pracowników. Można dzięki temu z dobrym skutkiem walczyć z zatorami płatniczymi, spotykanymi tak często w biznesie i niestety biznes ten poważnie hamują.
Kolejną zaletą faktoringu jest nieduża ilość formalności do spełnienia. W przeciwieństwie do bankowych kredytów nie trzeba tutaj posiadać zdolności kredytowej lub przedstawiać jakiejś dużej ilości informacji o stanie swojej firmy. Oczywiście zawsze jakaś mniejsza lub większa weryfikacja się odbędzie, niemniej nie tak dokładna jak w przypadku innych usług finansowych.
Jeśli będzie chodzić o kwestie związane z zabezpieczeniami, to tutaj najważniejsze właśnie są wystawione faktury. Jeśli jakiś klient będzie się ociągał z zapłaceniem, to takie dokumenty stanowią podstawę to tego, żeby rozpocząć windykację.
Formalne kwestie faktoringu
Przeważnie umowę faktoringową podpisuje się bezterminowo, z jakimś uzgodnionym terminem na wypowiedzenie. Dzięki temu pamiętać nie trzeba o tym, że co rok jest ona do odnowienia. Z dodatkowych spraw formalnych niezbędnych do załatwienia jest poinformowanie swoich odbiorców o zmianach w rozliczeniach. Jest to o tyle istotne, że muszą oni wiedzieć, że od pewnego momentu wszystkie przelewy realizowane być mają z pośrednictwem faktora, a nie firmy wystawiającej faktury.
Oczywiście jak każdy produkt finansowy faktoring posiada także kilka wad. Najistotniejsza to konieczność zapłacenia prowizji i innych kosztów. Obecnie jednak konkurencja na finansowych rynkach jest tak duża, że firmy faktoringowe walczą o klientów różnymi sposobami, też oferując ciekawe oferty na usługi faktoringu. Trzeba również wiedzieć, że faktoring jest obecnie dostępny w kilku różnych wersjach, o czym więcej można się dowiedzieć na stronie https://faktoringoferty.pl. Dlatego faktoring można dobrać do swoich potrzeb.
Kategorie Zobacz wszystkie →
Szukaj artykułów
Losowe artykuły
Najnowsze komentarze
-
BIK i BIG - czy to to samo?
eRzecznikBIK - lut 13 2019 11:00
-
Czy w 2018 roku lokaty będą...
RobertJezykowski - sty 11 2018 08:44
-
Czy można mieć kilka pożycz...
RobertJezykowski - sty 05 2018 13:18
-
Kredyt hipoteczny a wkład w...
tomekkk - sie 16 2017 06:58
-
Czym różni się windykator o...
financeGroup-blog - lip 29 2017 08:24
-
KNF ostrzega przed kolejnym...
Zora134 - cze 28 2017 18:19
0 Komentarze