Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość




- - - - -

Czym jest faktoring

faktoring

Chyba każdy przedsiębiorca miał do czynienia z klientami, którzy mają odroczony termin spłaty i wystawiający fakturę musi długo czekać na płatność. A przecież pieniądze są niezbędne, do bieżących wydatków w firmie. Na szczęście jest sposób, by pozyskać środki z faktur wcześniej, a sposobem tym jest faktoring.
Faktoring jest zewnętrznym źródłem finansowania. Przedsiębiorca który wystawił fakturę, przekazuje na rzecz firmy która świadczy usługę faktoringu prawa do roszczeń wynikających z faktury. Aby tego dokonać, zawierana jest cesja wierzytelności. Mówimy tu o fakturach, których termin zapłaty jeszcze nie upłynął. Dzięki temu, przedsiębiorca nie musi czekać na pieniądze od swojego kontrahenta. Otrzymuje bowiem pieniądze od faktora (zwykle jest to bank lub firma faktoringowa), które może wykorzystać do bieżącej działalności firmy.


Jak działa faktoring? Otóż jeśli przedsiębiorca wystawił fakturę z długim terminem płatności a potrzebuje pieniędzy „na już”, może skontaktować się z faktorem i złożyć wniosek o zawarcie umowy faktoringu. Musi też załączyć nieprzeterminowane faktury. Faktor weryfikuje dokumenty, a także wiarygodność faktoranta i jego kontrahenta. Jeśli weryfikacja jest zadowalająca, zostaje podpisana umowa cesji wierzytelności. Następnie na rachunek faktoranta przelewane są środki w formie zaliczki. Zwykle jest to 80 do 90% wartości faktury. W momencie gdy następuje dokonanie płatności za fakturę, przelewane są pozostałe środki, po potrąceniu prowizji czy innych opłat wykazanych w umowie. Jeśli dłużnik nie płaci w terminie, firma faktoringowa rozpoczyna egzekucję należności.


Jak już wspominaliśmy, faktoring wiąże się z pewnymi kosztami. Mówimy tu np. o opłacie przygotowawczej czyli opłacie za przygotowanie umowy i analizę kontrahentów. Kolejnym kosztem jest prowizja operacyjna związana z obsługą jej wierzytelności. Należy tez płacić comiesięczne odsetki związane z finansowaniem faktoringu.


Jakie są zalety faktoringu? Przede wszystkim przedsiębiorca ma do swojej dyspozycji środki, które może wykorzystać na zakupy dla firmy, płace, opłaty skarbowe itp. Ponadto przedsiębiorca może zaoferować swoim kontrahentom lepsze warunki umowy, wydłużając termin płatności za produkt lub usługę. Wszystkie koszty związane z faktoringiem można zaliczyć w koszty prowadzenia działalności gospodarczej, a w związku z tym płaci się niższe podatki. Środki finansowe można uzyskać bez posiadania zdolności kredytowej wyliczanej przez banki, więc na pewno też jest to spora zaleta dla przedsiębiorców.



0 Komentarze