Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
* * * * *

Czym jest faktoring?


Prowadząc własną działalność gospodarczą, nie jest łatwo utrzymać płynność finansową. Dotyczy to zwłaszcza tych rodzajów działalności, w których stosuje się odroczenia płatności za wykonaną usługę lub dostarczony towar na dłuższy okres czasu.
W związku z tym, może zdarzyć się że niektóre firmy mogą mieć problemy z terminową realizacją swoich zobowiązań, gdyż po prostu nie mają one wolnych środków na swoim koncie. Na całe szczęście, firmy mają kilka sposób na „podreperowanie” swojego budżetu, dzięki czemu nie muszą się one obawiać o utratę płynności. Jednym z ostatnich „hitów” jeśli chodzi o te sposoby, jest faktoring.

Jak faktoring może pomóc Twojej firmie? - Dowiedź się w poniższym filmie.


Czym jest faktoring?
Mówiąc najprościej z faktoringiem mamy do czynienia gdy Faktor wierzytelności nabywa wierzytelności od firmy, finansuje je i nimi zarządza. Wyjaśnimy to na przykładzie. Firma A sprzedała do firmy B materiały budowlane, a termin płatności określono w fakturze na 60 dni. Jeżeli firma A nie zrobi nic, zazwyczaj będzie musiała czekać 60 dni, aż firma B zapłaci jej za fakturę. Oczywiście firma A może w tym czasie mieć do zapłaty różnego rodzaju zobowiązania, na które będzie potrzebować wolne środki finansowe. Może się więc zdarzyć, że długi okres oczekiwania na pieniądze z faktury, może spowodować brak płynności finansowej. W związku z tym firma A musi znaleźć sposób, aby do czasu przelania przez firmę B środków wykazanych w fakturze dodatkowe pieniądze, które pozwolą płynność utrzymać. Jednym z tym sposobów jest właśnie faktoring. Firma A, przekazuje do Faktora fakturę wystawioną firmie B, a on przelewa firmie A pieniądze. Zazwyczaj jest to 90% kwoty znajdującej się na fakturze. Pozostałe 10% przelewane jest gdy firma B zapłaci za fakturę. Firma A ma więc pieniądze na codzienną działalność i nie musi się obawiać, że zabraknie jej wolnych środków na koncie. Oczywiście Faktor za swoją usługę pobierze prowizję, która jest zwykle ustalana na podstawie negocjacji i podpisanej umowy.

Faktoring staje się obecnie coraz bardziej popularny i coraz więcej firm z niego korzysta. Wynika to z tego, ze po pierwsze na rynku pojawiło się coraz więcej firm, które oferują ten sposób pozyskiwania środków finansowych, a co za tym idzie, koszty faktoringu znacznie się zmniejszyły.

Artykuł powstał we współpracy z faktoring.biz0 Komentarze