Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
- - - - -

Niezapłacone faktury - zmora każdego freelancera


Praca na własny rachunek staje się coraz bardziej popularna. Wykonywanie zleceń dla różnych klientów to przyszłość zawodowa, według prognoz etat może odejść do lamusa wraz z wszystkimi rutynowymi zawodami, które dziś wykonują ludzie, a w niedługim czasie zaczną je wykonywać programy.
Jednak z tą nową, elastyczną formą zarabiania, którą można wykonywać zdalnie z domu, rodzą się nowe problemy. Największą zmorą freelancera są niezapłacone faktury. Jak sobie z tym radzić, by nie stracić płynności finansowej i nie narażać się na konieczność zaciągania kredytów, gdy nie zrobiło się nic złego?

Rozwiązaniem jest windykacja faktur. Pierwszym etapem jest próba znalezienia ugodowego rozwiązania. Freelancer lub prawnik, który go reprezentuje, kontaktuje się z firmą zalegającą z płatnościami, przedstawia wszystkie dokumenty: umowę, fakturę, której termin zapłaty minął i negocjuje nowy termin przelania wynagrodzenia. Jeśli dłużnik nie reaguje na próbę polubownego rozwiązania sprawy, freelancer lub prawnik wysyła do niego przedsądowe wezwanie do zapłacenia faktury za potwierdzeniem odbioru. Można to zrobić pocztą tradycyjną lub elektroniczną. Gdy takie działania nie przyniosą efektów, kierujemy sprawę do sądu i ma miejsce egzekucja długu, którą wykonuje komornik.

Windykacja z udziałem kancelarii prawnej czy na własną rękę?
Windykacja z udziałem kancelarii prawnej zdejmuje z freelancera cały stres i rozszerza zakres działań. Prawnik lepiej zna się na dochodzeniu praw zawartych w umowie, czuwa nad przebiegiem sprawy sądowej i nadzoruje egzekucję komorniczą. Dzięki temu wszystko odbywa się sprawnie, a freelancer zamiast tracić czas na niezapłacone faktury, może skupić się na wykonywaniu zleceń dla kolejnych klientów. Minusem tego rozwiązania są dodatkowe koszty, jakie ponosi freelancer. Jeśli należna kwota jest mała, po opłaceniu kosztów sądowych i usłudze radcy prawnego może niewiele zostać. Warto dbać o swoje interesy, podpisując umowę z każdym nowym klientem. Ustne umawianie się może doprowadzić do tego, że nieuczciwi klienci będą testować, czy mogą otrzymać usługę bez uiszczania należności. Warto też współpracować z portalami, które gwarantują płatność, ponieważ klient płaci z góry za teksty, grafiki i artykuły sponsorowane.0 Komentarze