Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
Witamy na forum kredytowym SOSKredyt.pl - Informacje i opinie o pożyczkach oraz kredytach, porady finansowe, oddłużanie


Zaloguj się  Zaloguj się z Facebook

Rejestracja
Witamy na SOSKredyt.pl – przyjaznym forum kredytowym. Jest to miejsce głównie poświęcone kredytom, pożyczkom i innym produktom finansowym. Zachęcamy wszystkich do zarejestrowania się na naszym forum bankowym. Płynie z tego wiele korzyści, a sam proces rejestracji jest łatwy i szybki - wymaga poświęcenia jedynie kilku chwil. W zamian za to, każdy pełnowartościowy użytkownik na naszym forum może:
 • zadać nurtujące go pytanie dotyczące pożyczek czy kredytów,
 • sprawdzić który bank czy też firma finansowa ma obecnie najlepszą ofertę,
 • dowiedzieć się o szczegółach dotyczących kredytów i pożyczek,
 • rozmawiać z innymi użytkownikami forum na tematy finansowe i nie tylko,
 • oceniać produkty finansowe, z których korzystał lub korzysta,
 • nawiązywać kontakt z ekspertami finansowymi.
Aby maksymalnie uprościć proces rejestracji, warto skorzystać z Logowania przez Facebooka, znajdującego się w menu głównym.
 
Guest Message by DevFuse

- - - - -

Przekształcanie spółek - wszystko co musisz wiedzieć

przekształcanie spółek firma spółki

Przekształcanie spółki jest procesem, polegającym na zmianie jej formy prawnej. Celem przekształcenia jest dostosowanie formy prawnej podmiotu nie tylko do specyfiki prowadzonej aktualnie działalności, ale również do zmieniających się realiów ekonomicznych.
Jakie spółki można przekształcać?

Przekształcone mogą zostać spółki prawa handlowego: spółki jawne, spółki partnerskie, spółki komandytowe, spółki komandytowo – akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjne, a także spółka cywilna, będąca jedynie stosunkiem obligacyjnym, a nie spółką prawa handlowego.
Przekształcenia spółek handlowych można realizować we wszystkich kierunkach. Spółkę osobową można przekształcić w spółkę kapitałową, spółkę kapitałową w osobową lub w inną spółkę kapitałową, Spółka osobowa może stać się również inną spółką osobową.
Również osoba fizyczna, prowadząca działalność gospodarczą może przekształcić ją w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółkę akcyjną.

Jakich spółek nie można przekształcać?

Nie można przekształcać spółek, które znajdują się w stanie likwidacji lub upadłości.

Spółka przekształcana i spółka przekształcona

Spółkę, która ulega przekształceniu nazywamy spółką przekształcaną, natomiast spółkę powstałą po przekształceniu – spółką przekształconą.
Momentem przekształcenia jest termin wpisu spółki przekształconej do rejestru. Spółka przekształcana staje się wówczas spółką przekształconą. Sąd rejestrowy z urzędu wykreśla wówczas spółkę przekształcaną.

Przekształcenie spółki a zmiana tożsamości

Przekształcając spółkę nie powodujemy zmiany jej tożsamości, a jedynie zmianę formy prawnej. Oznacza to, że spółka przekształcona zachowuje wszelkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Jest to szczególnie ważne z uwagi na fakt, że spółki mogą w ten sposób „zatrzymać” niezbędne pozwolenia czy koncesje i nie muszą starać się o nie ponownie – mówi jeden ze specjalistów Caldwell Corporate Services - firmy konsultingowej, która działa na rzecz polskich i zagranicznych przedsiębiorstw.

Spółka przekształcona zachowuje także ten sam NIP oraz REGON, jaki posiadała spółka przekształcana.

Jak przekształcić spółkę?

Aby przekształcić spółkę niezbędne jest wykonanie kilku kroków:
 • sporządzenie planu przekształcenia z załącznikami,
 • uzyskanie opinii biegłego rewidenta,
 • podjęcie uchwały o przekształceniu spółki,
 • powołanie członków organów spółki przekształconej albo określenie wspólników prowadzących sprawy tej spółki i ją reprezentujących,
 • zawarcie umowy albo podpisanie statutu spółki przekształconej,
 • dokonanie w rejestrze wpisu spółki przekształconej i wykreślenie spółki przekształconej.0 Komentarze