Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
- - - - -

Założenie spółki czy jej zakup? Co się bardziej opłaca?


Transformacja gospodarcza jaka miała miejsce po upadku systemu komunistycznego, wyzwoliła w naszych rodakach ogromną chęć do prowadzenia własnych interesów. Prywatne firmy, wyrastały wtedy jak „grzyby po deszczu”, gdyż prawie każdy chciał sprawdzić, czy może funkcjonować jako prywatny biznesmen. I chociaż nie wszystkim się udało, to jednak w dalszym ciągu widzimy, że wiele osób, zwłaszcza młodych, nie chce pracować na etacie, lecz chce prowadzić własną działalność gospodarczą.

Jednakże chyba każdy z nas wie, że powadzenie własnej firmy wcale nie jest takie łatwe. Problemy bardzo często zaczynają się już na etapie jej założenia. Niestety w naszym kraju „biurokracja” jest bardzo duża, a wszystkie sprawy załatwiane w urzędach, przeciągają się w nieskończoność. Na całe szczęście, istnieje sposób, aby te biurokratyczne obowiązki ominąć. Albowiem oprócz standardowej drogi związanej z założeniem spółki, mamy jeszcze inną alternatywę, a jest nią zakup gotowej spółki.

Które rozwiązanie jest bardziej korzystne? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż każda osoba, która chce mieć swoją spółkę, ma inne priorytety. Jeżeli zależy nam na czasie, z pewnością bardziej opłacać się nam będzie zakup gotowej już spółki. Albowiem wszelkie formalności z tym związane trwają maksymalnie 2 dni. Po tym czasie możemy już „działać” i prowadzić firmę. Należy więc przyznać, że jest to tempo iście ekspresowe. Trzeba tez dodać, że kupując gotową spółkę, oszczędzamy nie tylko czas, ale i nerwy, gdyż z całą pewnością chodzenie od jednego do drugiego urzędu, wprowadza nas w stan nerwowości.

Natomiast pewną wadą związaną z kupnem gotowej spółki może być koszt tego przedsięwzięcia. Z całą pewnością jest on wyższy, niż w przypadku samodzielnego otwierania biznesu. Ponadto gdy sami rejestrujemy spółkę, możemy od razu umowę spółki dostosować do naszych potrzeb.

Podejmując wyzwanie i otwierając własną firmę, warto więc rozważyć, czy mamy czas by chodzić po urzędach i wypełniać kolejne dokumenty niezbędne do założenia spółki, czy też może lepiej od razu kupić gotową spółkę. Bo chociaż będzie nas to kosztowało nieco więcej, to jak mówi popularne przysłowie: „Czas to pieniądz”. Czasami jest po prostu warto wydać nieco więcej pieniędzy, by szybciej rozpocząć samodzielne zarabianie, realizując swoje marzenia o własnej firmie.0 Komentarze