Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
Witamy na forum kredytowym SOSKredyt.pl - Informacje i opinie o pożyczkach oraz kredytach, porady finansowe, oddłużanie


Zaloguj się  Zaloguj się z Facebook

Rejestracja
Witamy na SOSKredyt.pl – przyjaznym forum kredytowym. Jest to miejsce głównie poświęcone kredytom, pożyczkom i innym produktom finansowym. Zachęcamy wszystkich do zarejestrowania się na naszym forum bankowym. Płynie z tego wiele korzyści, a sam proces rejestracji jest łatwy i szybki - wymaga poświęcenia jedynie kilku chwil. W zamian za to, każdy pełnowartościowy użytkownik na naszym forum może:
  • zadać nurtujące go pytanie dotyczące pożyczek czy kredytów,
  • sprawdzić który bank czy też firma finansowa ma obecnie najlepszą ofertę,
  • dowiedzieć się o szczegółach dotyczących kredytów i pożyczek,
  • rozmawiać z innymi użytkownikami forum na tematy finansowe i nie tylko,
  • oceniać produkty finansowe, z których korzystał lub korzysta,
  • nawiązywać kontakt z ekspertami finansowymi.
Aby maksymalnie uprościć proces rejestracji, warto skorzystać z Logowania przez Facebooka, znajdującego się w menu głównym.
 
Guest Message by DevFuse

- - - - -

Dlaczego banki wyliczają zdolność kredytową

zdolność kredytowa

Każdy kto pożycza komuś pieniądze chce, by w określonym czasie wróciły do pierwotnego właściciela. Nie inaczej jest też i w przypadku banków. Instytucje te udzielając pożyczek czy kredytów robią wszystko, aby w prawidłowy sposób oszacować ryzyko kredytowe, co zwiększa prawdopodobieństwo terminowego odzyskania długu. Jednym z elementów oceny ryzyka kredytowego, jest określenie zdolności kredytowej wnioskodawcy.
Zdolność kredytowa, to nic innego, jak stwierdzenie czy osoba która składa w banku wniosek o pożyczkę czy kredyt jest w stanie go spłacać. W tym celu po pierwsze bank stara się wyliczyć wszystkie dochody wnioskodawcy. W związku z tym musimy dostarczyć zaświadczenie o uzyskiwanych dochodach z zakładu pracy, odcinek renty czy emerytury, zaświadczenie z Urzędu Skarbowego lub inne dokumenty potwierdzające nasze dochody. W przypadku niewielkich kredytów, banki czasem wymagają od nas tylko oświadczenia o uzyskiwanych dochodach, co znacznie ułatwia całą procedurę. Gdy bank zna już nasze dochody, musi poznać też i nasze koszty. W tym celu na specjalnym oświadczeniu musimy podać jakie mamy koszty stałe ( czynsz, rachunki za media, koszty ubezpieczenia itp), ile pieniędzy przeznaczamy na raty do banków, jakie mamy koszty prowadzenia gospodarstwa domowego (zakupy, wydatki na rozrywkę itp). Gdy bank zna już nasze wszystkie dochody i koszty, może wyliczyć jaką wolną kwotą dysponujemy którą możemy przeznaczyć na nową ratę. Jeżeli ta wolna kwota jest wyższa od raty, nie powinniśmy mieć problemu z pożyczeniem pieniędzy. Jeżeli będzie niższa, lub nie będzie jej wcale - z kredytem może być problem.

Dlaczego wyliczenie zdolności kredytowej jest dla banku ważne? Gdyż dzięki temu bank może stwierdzić, czy stać nas na kredyt. Bank musi być bowiem pewny, że dysponujemy odpowiednim dochodem, który pozwoli spłacać raty na czas. Musimy też powiedzieć, że nie ma sztywnych zasad związanych z wyliczaniem zdolności kredytowej. Więc jeżeli w jednym banku zdolność nam “nie wyjdzie”, możemy spróbować uzyskać kredyt w innym, który ma nieco inne zasady jej wyliczania.0 Komentarze