Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
Witamy na forum kredytowym SOSKredyt.pl - Informacje i opinie o pożyczkach oraz kredytach, porady finansowe, oddłużanie


Zaloguj się  Zaloguj się z Facebook

Rejestracja
Witamy na SOSKredyt.pl – przyjaznym forum kredytowym. Jest to miejsce głównie poświęcone kredytom, pożyczkom i innym produktom finansowym. Zachęcamy wszystkich do zarejestrowania się na naszym forum bankowym. Płynie z tego wiele korzyści, a sam proces rejestracji jest łatwy i szybki - wymaga poświęcenia jedynie kilku chwil. W zamian za to, każdy pełnowartościowy użytkownik na naszym forum może:
  • zadać nurtujące go pytanie dotyczące pożyczek czy kredytów,
  • sprawdzić który bank czy też firma finansowa ma obecnie najlepszą ofertę,
  • dowiedzieć się o szczegółach dotyczących kredytów i pożyczek,
  • rozmawiać z innymi użytkownikami forum na tematy finansowe i nie tylko,
  • oceniać produkty finansowe, z których korzystał lub korzysta,
  • nawiązywać kontakt z ekspertami finansowymi.
Aby maksymalnie uprościć proces rejestracji, warto skorzystać z Logowania przez Facebooka, znajdującego się w menu głównym.
 
Guest Message by DevFuse

- - - - -

Dlaczego dane poręczycieli są przesyłane do Biura Informacji Kredytowej


Biuro Informacji Kredytowej, to instytucja która ma z założenia pomagać bankom w minimalizowaniu ryzyka kredytowego. Są w niej bowiem przechowywane informacje związane z wszystkimi kredytami i pożyczkami udzielanymi przez banki, SKOK-i i część firm pożyczkowych. Dzięki temu, bank może skontrolować klientów, którzy składają w nich wnioski o pożyczkę lub kredyt. Ale w BIK znajdują się także informacje o poręczycielach, którzy często są zabezpieczeniem pożyczek bankowych. Dlaczego ich dane trafiają do BIK? Postaramy się to wyjaśnić.
Na początku wyjaśnijmy, po co banki wymagają od swoich klientów poręczycieli. Otóż w momencie gdy kredytobiorca przestaje spłacać swoje zadłużenie, jego obowiązki z tym związane przejmuje poręczyciel. I to właśnie dlatego w momencie rozpatrywania wniosku o kredyt, jest on “sprawdzany” przez bank w identyczny sposób jak wnioskodawca. Musi on mieć wystarczające dochody, aby móc przejąć obowiązki związane ze spłatą zadłużenia, a więc jego zdolność kredytowa musi być na odpowiednim poziomie. I właśnie dlatego, dane poręczycieli trafiają do rejestrów gromadzonych w Biurze Informacji Kredytowej. Po prostu banki muszą sobie zdawać sprawę, że dana osoba jest poręczycielem jakiegoś kredytu. Wpływa to bowiem na ich zdolność kredytową. I może nie w momencie gdy ubiega się o kredyt, ale w przyszłości. Banki muszą o tym wiedzieć i dlatego BIK gromadzi dane o poręczycielach.

Poręczenie to poważne zobowiązanie i musimy zdawać sobie sprawę z jego konsekwencji. Nie tylko dlatego, że w razie potrzeby musimy spłacać zaciągnięty kredyt lub pożyczkę. Także dlatego, że w bezpośredni sposób poręczenie wpływa na naszą zdolność kredytową. I w momencie gdy my będziemy chcieli pożyczyć z banku pieniądze, banki będą nasze poręczenie brały pod uwagę. Ale nie oznacza to, że nie powinniśmy słuchać próśb naszych znajomych czy przyjaciół i odmawiać im poręczenia kredytu. Może i my znajdziemy się kiedyś w sytuacji, że ktoś nas o to poprosi. A jeżeli będziemy wszystkim odmawiać, to z pewnością i nam inne osoby odmówią i w związku z tym nie pożyczymy w banku pieniędzy.0 Komentarze