Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
- - - - -

Dlaczego warto poprawić swoją zdolność kredytową

zdolność kredytowa

Aby pożyczyć pieniądze w banku, musimy spełnić kilka warunków. Ale najważniejszym z nich jest posiadanie tzw. zdolności kredytowej. Jest to dosyć szerokie pojęcie, ale w największym skrócie można powiedzieć, że powinniśmy w oczach banku być jak najbardziej wiarygodnym klientem, który nie powinien mieć problemu ze spłatą swoich zobowiązań. Każdy klient banku, ma „jakąś” zdolność kredytową. Ale nie każdy wie, że można ją nieco poprawić, aby w momencie ubiegania się o kredyt lub pożyczkę, mieć większe szanse na pożyczenie pieniędzy. Dlaczego warto to robić? O tym poniżej.
Odpowiedź na nasze pytanie niejako już padła kilka zdań wcześniej. Zdolność kredytową warto poprawić, aby w ogóle dostać kredyt. Jeśli w ocenie banku nasza zdolność kredytowa będzie słaba, nasz wniosek będzie miał decyzję negatywną. Po prostu bank stwierdzi, że nie jesteśmy osobą której warto zaufać i nie gwarantujemy terminowych spłat długu. Może nasze dochody są zbyt niskie, może pracujemy u danego pracodawcy zbyt krótko, a może nasz wiek nie pozwala nam na zdobycie wspomnianego zaufania. Innym ważnym powodem dla którego warto poprawić naszą zdolność kredytową jest fakt, że mamy wtedy możliwość negocjowania warunków naszej umowy z bankiem. Jeżeli jesteśmy dobrym partnerem dla tej instytucji, możemy uzyskać niższe oprocentowanie kredytu, obniżoną prowizję, czy też nie będziemy musieli zabezpieczać naszego długu. Ma to znaczenie zwłaszcza gdy mówimy o kredytach hipotecznych lub kredytach gotówkowych na duże sumy. W takim przypadku obniżka oprocentowania nawet o kilka dziesiątych procenta przekłada się na duże oszczędności.

Na koniec przypomnijmy jeszcze w jaki sposób możemy poprawić naszą zdolność kredytową. Przede wszystkim powinniśmy wykazać w banku jak najwyższe dochody. A więc postarajmy się o podwyżkę, postarajmy się o nadgodziny czy też znajdźmy dodatkową pracę. Możemy też obniżyć nasze koszty (zmiana operatora telefonii komórkowej, niższe ubezpieczenie na samochód itp.). Jeśli mamy jakieś zobowiązania bankowe, spłaćmy je. Dotyczy to także debetów czy kart kredytowych z których nie korzystamy. Jeśli nie mamy stałego zatrudnienia, postarajmy się to zmienić. Jeśli wiemy że w niedalekiej przyszłości będziemy ubiegać się o kredyt, nie poręczajmy innym pożyczek. Starajmy się nie korzystać z usług parabanków. Na pewno wszystko to sprawi, że nasza zdolność kredytowa w oczach banku poprawi się, a my bez problemu dostaniemy kredyt i to na lepszych warunkach.0 Komentarze