Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
- - - - -

Dlaczego warto poprawiać swój scoring kredytowy


Banki to ogromne instytucje, które zarządzają miliardami złotych. Są to najczęściej pieniądze klientów, a więc instytucje te muszą dbać, aby ich nie stracić. Jak łatwo się domyślić, sporym ryzykiem dla banków są udzielane kredyty. Nigdy nie można być pewnym, czy osoba która chce zaciągnąć kredyt spłaci go na warunkach uzgodnionych w czasie rozpatrywania wniosku. Dlatego też banki starają się robić wszystko, by ograniczyć ryzyko kredytowe. Jednym z elementów tych działań scoring kredytowy. Pomaga on w indywidualnej ocenie klientów i minimalizuje ryzyko związane z kredytami.
Czym jest scoring kredytowy? Otóż jest to metoda na ocenę wiarygodności wnioskodawcy. Scoring zazwyczaj przedstawiany jest w formie punktowej. Im większy wynik wnioskodawca uzyska w czasie analizy, tym posiada on lepszą wiarygodność kredytową. W czasie analizy, bierze się pod uwagę wiele elementów. Banki biorą pod uwagę min:
- wiek wnioskodawcy,
- płeć,
- stan cywilny,
- wykonywany zawód,
- sposób zatrudnienia,
- wielkość dochodów (zwykle w ciągu miesiąca),
- ilość osób na utrzymaniu,
- okres zatrudnienia u obecnego pracodawcy,
- wysokość wkładu własnego ( w przypadku kredytów hipotecznych),
- historię zatrudnienia,
- historię kredytową,
- branża w jakiej klient jest zatrudniony,
- miejsce zamieszkania,
- wykształcenie,
- status mieszkaniowy
- inne

Jak widzimy, banki w szeroki sposób analizują każdego klienta. Należy też powiedzieć, że każdy bank zwraca większą uwagę na inne elementy, a więc jeżeli wnioskodawca złoży wniosku w kilku bankach, otrzyma różny wynik. Dlatego też, jeśli nie dostaniemy kredytu w jednym banku, warto złożyć wniosek w innym.

Scoring kredytowy jest ważny dla każdego banku. Dlatego też musimy robić wszystko, aby był on dla nas jak najwyższy. Jeśli więc mamy w przyszłości zamiar złożyć wniosek o kredyt zadbajmy, aby bank ocenił nas w jak najlepiej. Dzięki temu kredyt dostaniemy szybciej i na lepszych warunkach.0 Komentarze