Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
Witamy na forum kredytowym SOSKredyt.pl - Informacje i opinie o pożyczkach oraz kredytach, porady finansowe, oddłużanie


Zaloguj się  Zaloguj się z Facebook

Rejestracja
Witamy na SOSKredyt.pl – przyjaznym forum kredytowym. Jest to miejsce głównie poświęcone kredytom, pożyczkom i innym produktom finansowym. Zachęcamy wszystkich do zarejestrowania się na naszym forum bankowym. Płynie z tego wiele korzyści, a sam proces rejestracji jest łatwy i szybki - wymaga poświęcenia jedynie kilku chwil. W zamian za to, każdy pełnowartościowy użytkownik na naszym forum może:
  • zadać nurtujące go pytanie dotyczące pożyczek czy kredytów,
  • sprawdzić który bank czy też firma finansowa ma obecnie najlepszą ofertę,
  • dowiedzieć się o szczegółach dotyczących kredytów i pożyczek,
  • rozmawiać z innymi użytkownikami forum na tematy finansowe i nie tylko,
  • oceniać produkty finansowe, z których korzystał lub korzysta,
  • nawiązywać kontakt z ekspertami finansowymi.
Aby maksymalnie uprościć proces rejestracji, warto skorzystać z Logowania przez Facebooka, znajdującego się w menu głównym.
 
Guest Message by DevFuse

- - - - -

Jak bank liczy naszą zdolność kredytową

zdolność kredytowa kredyt pożyczka

Składając wniosek o kredyt, bez względu na to, czy dotyczy to kredytów gotówkowych, hipotecznych czy innych, zawsze musimy mieć tzw. „zdolność kredytową”. Mówiąc prościej, musimy mieć zdolność, do terminowej spłaty naszych zobowiązań. Oznacza to, że nasze dochody, muszą być na tyle wysokie, że po zapłaceniu wszystkich rachunków, po dokonaniu zakupów itp., musi nam zostać w naszym domowym budżecie wystarczająca kwota, by spłacić naszą miesięczną ratę.
Na pewno wiele osób zastanawia się, jak banki zdolność kredytową wyliczają. I od razu należy powiedzieć, że nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Albowiem każdy bank, ma tu swoją własną metodę wyliczania zdolności kredytowej, w związku z czym, w poszczególnych bankach nasza zdolność do spłaty zadłużenia, może kształtować się na innym poziomie.

Aby wyliczyć zdolność kredytową, bank musi znać kilka parametrów. Zaliczamy do nich:
- wysokość kredytu,
- okres na jaki kredyt ma być zaciągnięty,
- rodzaj rat,
- wiek kredytobiorcy,
- wysokość wszystkich miesięcznych dochodów,
- wysokość wszystkich miesięcznych wydatków,
- źródło uzyskiwanego dochodu,
- zobowiązania kredytowe

Na podstawie tych informacji, bank dokonuje analizy naszej zdolności kredytowej. Oczywiście najważniejszym parametrem jest tu nasz dochód. Ale bank zwróci także uwagę na to, czy jest to dochód uzyskiwany z tytułu umowy o pracę, czy może z tytułu działalności gospodarczej, czy pracujemy w firmie państwowej czy prywatnej, czy umowa jest na czas nieokreślony, jak długo pracujemy w danej firmie itp. Banki mogą sumować dochody wnioskodawców z różnych źródeł, jednak nie wszystkie są przez nie akceptowane. Na pewno nie wezmą pod uwagę dochodów z pracy „na czarno”, nie wszystkie banki akceptują też różnego rodzaju zasiłki i dodatki.

Banki w sposób bardzo dokładny przeanalizują też nasze wydatki. Chodzi tu zwłaszcza o rachunki za media, koszty związane z utrzymaniem samochodu, itp. Bank sprawdzi oczywiście, czy nie mamy także innych obciążeń, zwłaszcza obciążeń związanych z kredytami czy pożyczkami. To właśnie dlatego jednym z dokumentów, które musimy złożyć w banku wraz z wnioskiem kredytowym jest wyciąg z naszego konta, za ostatnie kilka miesięcy. Dzięki niemu, bank doskonale może zorientować się w naszych wydatkach, także tych związanych z zakupami w sklepach.

Po przeprowadzonej analizie dochodów i wydatków, bank podejmuje decyzje czy mamy zdolność kredytową czy też nie. Jeżeli analityk kredytowy uzna, że nasze dochody w porównaniu z wydatkami są wystarczająco wysokie, kredyt uzyskamy, a jeżeli uzna że nie, niestety nasz wniosek może zostać oddalony. Ale wcale nie oznacza to, że nigdzie już kredytu nie dostaniemy. Jak pisaliśmy wcześniej, każdy bank ma odrębną politykę jeśli chodzi o wyliczanie zdolności kredytowej, więc może w innym uzyskanie kredytu nie będzie stanowiło problemu.

Musimy także pamiętać, że zawsze naszą zdolność do spłaty długów możemy nieco „poprawić”. Możemy np. poszukać dodatkowego źródła dochodów, możemy pozbyć się karty kredytowej z której nie korzystamy, możemy ograniczyć wyjścia „na miasto” itp. Dzięki temu, nasza zdolność kredytowa będzie prezentowała się dużo lepiej i bank chętniej udzieli nam kredytu czy pożyczki.0 Komentarze