Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
Witamy na forum kredytowym SOSKredyt.pl - Informacje i opinie o pożyczkach oraz kredytach, porady finansowe, oddłużanie


Zaloguj się  Zaloguj się z Facebook

Rejestracja
Witamy na SOSKredyt.pl – przyjaznym forum kredytowym. Jest to miejsce głównie poświęcone kredytom, pożyczkom i innym produktom finansowym. Zachęcamy wszystkich do zarejestrowania się na naszym forum bankowym. Płynie z tego wiele korzyści, a sam proces rejestracji jest łatwy i szybki - wymaga poświęcenia jedynie kilku chwil. W zamian za to, każdy pełnowartościowy użytkownik na naszym forum może:
 • zadać nurtujące go pytanie dotyczące pożyczek czy kredytów,
 • sprawdzić który bank czy też firma finansowa ma obecnie najlepszą ofertę,
 • dowiedzieć się o szczegółach dotyczących kredytów i pożyczek,
 • rozmawiać z innymi użytkownikami forum na tematy finansowe i nie tylko,
 • oceniać produkty finansowe, z których korzystał lub korzysta,
 • nawiązywać kontakt z ekspertami finansowymi.
Aby maksymalnie uprościć proces rejestracji, warto skorzystać z Logowania przez Facebooka, znajdującego się w menu głównym.
 
Guest Message by DevFuse

- - - - -

Jak za darmo sprawdzić BIK i swoją historię kredytową?

bik jak sprawdzić bik biuro informacji kredytowej

Na hasło Biuro Informacji Kredytowej, większość z nas dostaje gęsiej skórki. A wszystko dlatego, że nie do końca wiemy czym ta instytucja się zajmuje i jak bardzo gromadzone przez nią dane, mogą pomóc nam w uzyskaniu pożyczki czy kredytu
Dlaczego banki sprawdzają swoich klientów w BIK

Każdy bank, stara się jak najbardziej chronić pieniądze swoje i swoich klientów. Dlatego zanim pożyczy komuś pieniądze, będzie starał się uzyskać jak największą pewność, że w określonym czasie wrócą one do niego z powrotem. Dlatego w trakcie rozpatrywania wniosku kredytowego, stara się pozyskać o nas jak najwięcej informacji, które mogą pomóc w podjęciu decyzji kredytowej. Znakomicie nadają się do tego dane, zgromadzone przez Biuro Informacji Kredytowej. W instytucji tej, są przetwarzane wszelkie informacje związane z kredytami i ich spłatą. Do przesyłania tych informacji, zobowiązane są wszystkie banki i SKOK-i. Coraz częściej, także i firmy pozabankowe korzystają z danych gromadzonych przez BIK, aby jak najlepiej poznać historię kredytową swoich klientów. W związku z tym, jeżeli mamy lub mieliśmy kłopoty z terminową spłatą swoich wcześniejszych zobowiązań, bank może podejrzewać, że i nowy kredyt będzie spłacany z opóźnieniem. I kredytu raczej nie uzyskamy. Nie możemy też przed bankiem ukryć, że mamy już jakieś kredyty w innych instytucjach. Szybko wyjdzie to na jaw, a bank zacznie być wobec nas jeszcze bardziej podejrzliwy.

Dodany obrazek

Jakie informacje przechowywane są w BIK

W rejestrach prowadzonych przez Biuro Informacji Kredytowej, przechowywane są nasze dane osobowe, a także informacje o wszystkich zobowiązaniach wobec banków, SKOK-ów czy coraz częściej wobec firm pożyczkowych. Znajdują się więc tam informacje o ilości naszych kredytów, ich wysokości, terminach spłaty, a także o tym, czy raty są spłacane w terminie. Nieważne więc, czy mamy kredyt gotówkowy, hipoteczny, samochodowy, kartę kredytową, debet na koncie czy pożyczkę w ramach zakupów na raty, wszystkie te informacje znajdują się w BIK. Co więcej, BIK rejestruje też wszystkie poręczenia kredytów, więc i do tych informacji banki mają wgląd.

Aby nasze dane trafiły do BIK, musimy na to wyrazić zgodę. Jednakże zwykle nie mamy innego wyjścia, gdyż jeżeli się nie zgodzimy, bank nie udzieli nam kredytu. Jeżeli nasz kredyt spłacimy w terminie, wszystkie te dane znikną z naszego konta w BIK. Ale warto zadbać o to, by na nim pozostały. W tym celu powinniśmy w czasie zawierania umowy kredytowej zaznaczyć, że chcemy aby nie zostały one skasowane. Zgodę taką w każdej chwili możemy wycofać.

Inaczej sprawa wygląda, jeżeli spóźniamy się ze spłatą naszych rat. Wtedy BIK nawet bez naszej zgody może dane o tych zaległościach przetwarzać nawet 5 lat od spłaty zobowiązania. Dlatego tak ważna jest terminowa obsługa wszystkich zobowiązań. Jeżeli będziemy spłacać raty w terminie, bank na pewno to doceni i szybko kredyt nam przyzna. W przeciwnym wypadku, może nam podnieść oprocentowanie, zaproponować dodatkowe zabezpieczenie lub też odmówić kredytu.

Jak sprawdzić swoją historię kredytową w BIK

Dostęp do informacji gromadzonych przez Biuro Informacji Kredytowej, mają nie tylko banki. Swoje dane w tej instytucji może sprawdzić każdy. Jak można to zrobić? Jest to bardzo proste. Musimy sobie w Biurze Informacji Kredytowej założyć konto. Do wyboru mamy cztery opcje:
 • Informacja ustawowa - każdy z nas, raz na 6 miesięcy może uzyskać bezpłatnie raport który zawiera wszystkie informacje, które BIK uzyskał o nas od banków.
 • Profil Kredytowy Plus - dzięki tej opcji, będziemy mieli stały dostęp do bazy BIK, a ponadto oprócz sprawdzenia historii kredytowej, możemy poznać nasza ocenę punktową,
 • BIK Pass - konto to daje nam możliwość nie tylko przeglądania naszych danych w BIK, ale możemy je też wydrukować czy przesłać za pomocą maila,
 • Alerty BIK - dzięki tej opcji, gdy do naszej bazy BIK wpłynie jakakolwiek informacja o kredycie, otrzymamy powiadomienie za pośrednictwem sms-a. Znakomicie chroni to nas przed wyłudzeniem kredytu na nasze nazwisko.
Do założenia konta w BIK, potrzebna będzie weryfikacja naszych danych. Możemy ją dokonać na trzy różne sposoby:
 • Możemy przesłać do BIK skan naszego dowodu osobistego a także numer konta bankowego, z którego dokonamy przelewu weryfikacyjnego w wysokości 1 zł. Konto to musi należeć do nas więc nie może to być konto firmowe lub dzielone z inną osobą. Gdy BIK otrzyma wszystkie informacje i będą one poprawne, otrzymamy SMS - a z kodem weryfikacyjnym, który należy podać w Panelu Użytkownika.
 • Możemy podpisać formularz, za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Gdy BIK potwierdzi podpis, uzyskamy SMS - a z kodem, który należy wpisać w Panelu Użytkownika.
 • Możemy wypełnić formularz, a na podany przez nas adres, otrzymamy list polecony, w którym będzie znajdował się kod nr 1. Po wpisaniu go do panelu użytkownika, otrzymamy SMS - a z drugim kodem, który należy wpisać ponownie do Panelu Użytkownika.
Czy warto mieć swoje konto w BIK?

Dostęp do informacji gromadzonych przez BIK jest niezmiernie prosty. Dlatego warto otworzyć sobie takie konto. Dlaczego? Będziemy mogli na bieżąco sprawdzać wysokość naszych zobowiązań finansowych. Będziemy mogli ocenić nasze szanse na kredyt, zanim pójdziemy do banku złożyć wniosek. Ponadto będziemy mogli chronić się, przed wyłudzeniem kredytu na nasze nazwisko przez osoby trzecie.


Biuro Informacji Kredytowej, nie powinno być dla nas uosobieniem zła. Albowiem dla uczciwych i rzetelnie spłacających swoje zobowiązania ludzi, jest to instytucja bardzo pomocna, dzięki której możemy uzyskać kredyt nie tylko szybciej, ale może on być też znacznie tańszy.

SPRAWDŹ ZA DARMO SWÓJ BIK
1 Komentarze

Ja na szczęście pomyślałem już wcześniej o Biurze Informacji Kredytowej i zacząłem swoją historię budować wcześniej. Mam kartę kredytową i dzięki niej już sporo punktów w BIK nabiłem. Podobnie stale coś kupuje na raty 0%, więc mam teraz mam nadzieje, że teraz kredyt szybko dostanę.