Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
- - - - -

Po co banki wyliczają zdolność kredytową

zdolność kredytowa

Na pewno każda osoba która ubiegała się o kredyt lub pożyczkę w banku spotkała się z określeniem zdolność kredytowa. Otóż jest to zdolność kredytobiorcy do terminowej spłaty swojego zobowiązania. Czyli bank musi być pewny (chociaż pewności nigdy tak naprawdę nie ma), czy pożyczając pieniądze będziemy mogli nasze raty oddawać na czas. Dlaczego jest to takie ważne? Postaramy się to wyjaśnić.
Na początku wyjaśnijmy może co wpływa na naszą zdolność kredytową. Na pewno bardzo ważne są nasze dochody. Im są one wyższe, tym mamy do dyspozycji więcej pieniędzy na spłatę naszych ewentualnych rat. Banki zwracają też uwagę na nasze koszty. Wiadomo że musimy co miesiąc płacić różnego rodzaju rachunki za media czy też inne zobowiązania bankowe. Do określenia zdolności kredytowej banki biorą pod uwagę także nasz wiek, miejsce naszej pracy, czas zatrudnienia w danej firmie, stan cywilny, ilość osób na utrzymaniu itp. Dopiero na tej podstawie, po zsumowaniu tych wszystkich czynników bank określa czy mamy możliwość do terminowej spłaty naszych zobowiązań czy też nie.

A teraz zastanówmy się, dlaczego dla banku wyliczenie zdolności kredytowej jest takie ważne. Otóż banki pożyczając nam pieniądze, chcą mieć jak największą pewność, że wrócą one do banku na czas. Zresztą jeżeli my pożyczamy komuś pieniądze, także spodziewamy się że w terminie zostaną one nam zwrócone. Dla banku jest to tym bardziej ważne, że pożycza on nie swoje pieniądze a osób, które wpłaciły do niego pieniądze w formie lokat czy innego rodzaju depozytów. W każdej chwili mogą one przyjść do banku i poprosić o ich zwrot, a więc bank musi być na to przygotowany. Bank musi więc robić wszystko, by zminimalizować ryzyko kredytowe i by pożyczać pieniądze tylko tym osobom, które niejako gwarantują terminową spłatę długu. Aczkolwiek nigdy do końca nie bank nie może być tego pewien. W naszym życiu może bowiem przytrafić się wiele różnego rodzaju sytuacji, które po pierwsze trudno jest przewidzieć, a po drugie mogą mieć bezpośredni wpływ na nasze dochody. Utrata pracy, choroba, rozwód, kolejna osoba na utrzymaniu - to tylko część z rzeczy, które mogą nam się przydarzyć. Oczywiście w naszym życiu mogą też przytrafić się sytuację, która naszą zdolność kredytową poprawią. Podwyżka w pracy, awans nalepsze stanowisko, podjęcie pracy przez współmałżonka to tylko niektóre z nich.

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że każdy bank ma swoją własną politykę jeśli chodzi o wyliczanie zdolności kredytowej. Dlatego też odmowa kredytu w jednym banku, właśnie z tego powodu wcale nie oznacza, że w innym banku jej nie otrzymamy. Istnieje też kilka sposobów na poprawę swojej zdolności kredytowej. Dzięki kilku prostym zabiegom, możemy ją w znaczny sposób “ulepszyć” i mieć większą szansę na kredyt.0 Komentarze