Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość

Witamy na forum kredytowym SOSKredyt.pl - Informacje i opinie o pożyczkach oraz kredytach, porady finansowe, oddłużanie

Zaloguj się  Zaloguj się z Facebook

Witamy na SOSKredyt.pl – przyjaznym forum kredytowym. Jest to miejsce głównie poświęcone kredytom, pożyczkom i innym produktom finansowym. Zachęcamy wszystkich do zarejestrowania się na naszym forum bankowym. Płynie z tego wiele korzyści, a sam proces rejestracji jest łatwy i szybki - wymaga poświęcenia jedynie kilku chwil. W zamian za to, każdy pełnowartościowy użytkownik na naszym forum może:
  • zadać nurtujące go pytanie dotyczące pożyczek czy kredytów,
  • sprawdzić który bank czy też firma finansowa ma obecnie najlepszą ofertę,
  • dowiedzieć się o szczegółach dotyczących kredytów i pożyczek,
  • rozmawiać z innymi użytkownikami forum na tematy finansowe i nie tylko,
  • oceniać produkty finansowe, z których korzystał lub korzysta,
  • nawiązywać kontakt z ekspertami finansowymi.
Aby maksymalnie uprościć proces rejestracji, warto skorzystać z Logowania przez Facebooka, znajdującego się w menu głównym.

Guest Message by DevFuse

Zdjęcie
- - - - -

Fenomen pożyczek społęcznościowych

• Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
5 odpowiedzi na ten temat

#1 Zjawa

Zjawa

Nowy użytkownik

• 3 postów

Reputacja: 0
Normalna

Napisany 11 lipiec 2016 - 14:28

Przyznam szczerze, że dopiero niedawno usłyszałem o pożyczkach społecznościowych. NIgdy też z nich nie krozystałem. Czy rzeczywiście są one tak popularne i w związku z tym własciciele firm proponujących pożyczki przez Internet mogą poczuć się zagrożeni? Podobnie jak banki w przypadku niskokwotowych kredytów gotówkowych?

#2 rekin-biznesu

rekin-biznesu

Aktywny użytkownik

• 20 postów

Normalna

Napisany 25 lipiec 2016 - 12:48

Dość późno o nich usłyszałeś, bo już od dobrych kilku lat w Polsce istnieje tzw. social lending. Wciąż się rozwija, ale dosyć prężnie i zyskuje popularność, coraz większą. Nie jestem pewien, czy dobrze rozumiesz ideę pożyczek społecznościowych. Po pierwsze nie są to firmy proponujące pożyczki. To platformy, które umożliwiają skojarzenie z sobą pożyczkobiorców i pożyczkodawców. Właściciele tych platform jedynie udostępniają miejsce, gdzie obie ze stron mogą się wzajemnie odnaleźć i zawrzeć swego rodzaju "transakcję". Nie odpowiadają oni za te transakcje i nie inicjują ich. To już jest sprawa wyłącznie pomiędzy pożyczkobiorcą, a pożyczkodawcą. W przypadku oszustwa jednej ze stron (co zdarza się niezwykle rzadko, ale zdarzyć się może, jak zresztą wszędzie) platforma często oferuje pomoc "poszkodowanemu" w postaci opieki prawnej, ale sama w sobie nie ponosi odpowiedzialności. To jest normalne i zdrowe podejście, w końcu to pożyczkodawca pożycza pieniądze z własnej kieszeni, a nie portal. Social lending to nie to samo co internetowe pożyczki pozabankowe! Mam nadzieję, że jesteś tego świadomy, bo dość często zdarza się, że jednak ludzie to mylą.

I tak, pożyczki społecznościowe są popularne w Polsce i mają się całkiem dobrze. Polecam Ci przyjrzeć się szczególnie CapitalClub - tam zaobserwujesz jak to wygląda w praktyce i być może sam spróbujesz pożyczyć lub zainwestować. Bo właśnie pod kątem inwestycyjnym jest to bardzo opłacalne rozwiązanie.

#3 FinronPL

FinronPL

Zasłużony użytkownik

• 108 postów

Reputacja: 1
Normalna

Napisany 01 sierpień 2016 - 12:21

@rekin-biznesu

Pożyczki społecznościowe są opłacalne w kontekście inwestycji, tak jak piszesz, pod warunkiem, że są spłacane :).

Tak na marginesie: inwestujesz w SL? Masz jakieś doświadczenia w tej materii ? 

Przymierzam się do przyjrzenia się jeszcze innym serwisom jak Zakra czy Finansowo i przygotowania wpisów o nich.

Chciałbym zainwestować jakieś drobne pieniądze na próbę, choć szczerze przyznam, że przerażają mnie trochę kwestie podatkowe związane z SL  (zapewne niewiele pożyczkobiorców wie, że powinno odprowadzać PCC od otrzymywanych pożyczek). Teoretycznie również uzyskiwane dochodu powinny być opodatkowane (nawet jeżeli pożyczki nie są udzielane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej).

Myślałem również o wspomnianym przez Ciebie Capital Club jako skierowanym właśnie do firm.

Generalnie uważam, że w interesie wszystkich Klientów jest, aby SL rozwijał się coraz mocniej (oczywiście wtedy pojawią się również różne patologie, jak na każdym rynku) bo może to być realna konkurencja dla Banków oraz firm pożyczkowych.

Analiza ofert dla Ciebie. Kredyty, pożyczki, rachunki, oszczędności, inwestycje bez tajemnic.
[url="http://finron.pl/"]Dodany obrazek[/url]

#4 rekin-biznesu

rekin-biznesu

Aktywny użytkownik

• 20 postów

Normalna

Napisany 03 sierpień 2016 - 11:34

@FinronPL: Oczywiście, że tylko wtedy, gdy są spłacane, wiadomo :) Jednak akurat z tym nie miałem nigdy problemu, wbrew pogłoskom, że u nie wszystkich sprawa wygląda tak różowo. Trzeba też mieć głowę na karku, odpowiedni dobrać platformę oraz pożyczkobiorcę. Jeśli nie inwestuje się w ten sposób pochopnie to po prostu nie wierzę, że można napotkać jakieś problemy. Ryzyko - wiadomo, zawsze jakieś jest, ale nie warto też social lendingu demonizować. Inwestorzy też popełniają błędy powierzając swoje pieniądze i zaufanie niewłaściwym osobom.

Tak, inwestuję w SL i mam pewne doświadczenie w tej kwestii. Z Kokosem miałem dość krótką przygodę, potem zainteresowałem się właśnie CapitalClub i zostałem na dłużej, bo zdobyli moje zaufanie :) Przede wszystkim dlatego, że pożyczkobiorcami są tylko firmy - a ja w pożyczaniu im widzę spory sens. Pożyczanie pieniędzy rozwijającym się firmom to poniekąd troska o polską gospodarkę, a dzięki takiej szansy, dzięki moim pieniądzom te firmy mogą zrobić coś naprawdę fajnego. I myślę też, że to dzięki temu nie mam problemów z wyegzekwowaniem swoich należności - wpływają zawsze w terminie, mam dobry kontakt z pożyczkobiorcą i nie muszę się o nic obawiać. Do tego mogę na tym zarobić i to niemało. Dla mnie taki pomysł na pomnożenie swoich oszczędności jest świetny i z pewnością o niebo lepszy niż np. lokata.

Kwestia podatkowa rzeczywiście może być nieco skomplikowana i masz rację, twierdząc, że nie wszyscy dokładnie wiedzą jaki podatek należy odprowadzić, a informacja o działalności gospodarczej z tym związanej wprowadza ich w osłupienie. Uważam też, że nawet sami zainteresowani tematem są słabo doinformowani w tej materii. Dobrym pomysłem byłoby dodanie wyczerpujących informacji na stronach konkretnych platform SL odnośnie właśnie tej nieszczęsnej sfery podatkowej. To rozwiewałoby wszelkie wątpliwości, które rodzą się poprzez nierzetelne dane jakie znajdujemy w internecie.

Niemniej jednak polecam Ci zgłębić temat nawet na własnej skórze - pożyczenie "testowo" mniejszych kwot nie będzie dla Ciebie zbyt ryzykowne, a może zachęci do dalszego kroku. Jeśli nie to z pewnością będzie to cenne doświadczenie. Chętnie przeczytałbym Twoje wpisy po przetestowaniu różnych platform, to mogłoby być ciekawe zestawienie i porównanie.

Co do patologii - niestety zawsze się pojawiają, ale to nieuniknione i nie można z drugiej strony pozwolić na to, by zdominowały one postrzeganie danego tematu. Należy robić wszystko, by je ominąć i wyjść korzystnie :) A że konkurencja dla banków - moim zdaniem jak najbardziej realna, ale musimy jeszcze trochę poczekać, by nabrała ona wyraźniejszych kształtów. Jesteśmy trochę w tyle względem Zachodu, niemniej jednak jestem dobrej myśli.

Pozdrawiam :)

#5 FinronPL

FinronPL

Zasłużony użytkownik

• 108 postów

Reputacja: 1
Normalna

Napisany 07 sierpień 2016 - 16:20

@rekin-biznesu

Jedno co mnie martwi na tej platformie, to straszny chaos w kwestii udostępnianych informacji. Na dzień kiedy przygotowywałem wpis aktywne były 4 aukcje. Jedna to nowa firma, ale z 3 pozostałych tylko w jednej były dokumenty finansowe (PIT, PKiR, zaświadczenia ZUS/US). Czy to standard w tym serwisie ?

Trochę słabo pożyczać pieniądze firmie, o której tak naprawdę nic nie wiadomo. Wiem z doświadczenia, że to co jest w dokumentach finansowych często nie oddaje w 100% sytuacji firmy. Zawsze jednak to jakiś punkt zaczepienia (przynajmniej można zobaczyć jakie przychody generuje firma). Nie wspominam już o jakichkolwiek informacjach dotyczących zobowiązań miesięcznych firm.

Analiza ofert dla Ciebie. Kredyty, pożyczki, rachunki, oszczędności, inwestycje bez tajemnic.
[url="http://finron.pl/"]Dodany obrazek[/url]

#6 CapitalClub

CapitalClub

Nowy użytkownik

• 5 postów
  • LokalizacjaKraków

Reputacja: 2
Normalna

Napisany 09 grudzień 2016 - 16:25

@rekin-biznesu

Jedno co mnie martwi na tej platformie, to straszny chaos w kwestii udostępnianych informacji. Na dzień kiedy przygotowywałem wpis aktywne były 4 aukcje. Jedna to nowa firma, ale z 3 pozostałych tylko w jednej były dokumenty finansowe (PIT, PKiR, zaświadczenia ZUS/US). Czy to standard w tym serwisie ?

Trochę słabo pożyczać pieniądze firmie, o której tak naprawdę nic nie wiadomo. Wiem z doświadczenia, że to co jest w dokumentach finansowych często nie oddaje w 100% sytuacji firmy. Zawsze jednak to jakiś punkt zaczepienia (przynajmniej można zobaczyć jakie przychody generuje firma). Nie wspominam już o jakichkolwiek informacjach dotyczących zobowiązań miesięcznych firm.

Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej ponownie. Z przyjemnością możemy poinformować o zmianach jakie na niej zaszły - są to oczywiście zmiany pozytywnie wpływające na działanie platformy, zmieniła się również szata graficzna. Zostały także uzupełnione informacje związane z zabezpieczeniami jak i kondycją finansową każdego z pożyczkobiorców. Jeżeli inwestor chciałby zapoznać się bardziej wnikliwie z dokumentami pożyczkobiorcy - prosimy o kontakt. Z naszej strony możemy zapewnić, że każda osoba starająca się o pożyczkę w CapitalClub jest starannie weryfikowana. Jeśli taką weryfikację przejdzie pozytywnie - wędruje na naszą platformę wraz ze swoją aukcją. Dodatkowo przy każdej aukcji można zadać pytania oraz uzyskać na nie odpowiedzi - służy temu stosowna zakładka. Jesteśmy do Państwa dyspozycji.

Z wyrazami szacunku

Zespół CapitalClub