Wiele osób które posiadają mieszkanie lub dom, a na których ustanowione jest zabezpieczenie hipoteczne, zastanawia się, czy taką nieruchomość można sprzedać. Odpowiedź jest jedna – oczywiście że tak. Jest z tym troszkę więcej zachodu niż w przypadku „czystych” nieruchomości, jednakże jest to jak najbardziej do wykonania.
Jeżeli mamy kupca na naszą nieruchomość, musimy iść do banku z prośbą o wydanie zaświadczenia o aktualnej wysokości kredytu. Możemy też poprosić o zaświadczenie, że jeżeli cały kredyt zostanie spłacony, bank da nam dokumenty do wykreślenia wpisu z hipoteki. Musimy sobie zdawać sprawę, że banki bardzo często pobierają opłatę za wcześniejszą spłatę, więc musimy wziąć to pod uwagę w naszych obliczeniach. Następnie u notariusza spisujemy umowę przedwstępną kupna-sprzedaży i udajemy się do banku. Kupujący przelewa na wskazany przez bank rachunek kwotę, dzięki której całe zadłużenie zostanie spłacone. Jeżeli suma transakcji jest wyższa od sumy zadłużenia, pozostała część pieniędzy wpływa na konto sprzedającego.
Gdy kredyt jest już całkowicie spłacony, bank wydaje dokumenty niezbędne do wykreślenia wpisu hipotecznego i nowy właściciel nieruchomości po kilku tygodniach ma już nieruchomość z czystą kartoteką.
Nie ma znaczenia, czy kupujący ma pieniądze na swoim koncie, czy będą one pochodziły z kredytu. Procedura wygląda tak samo, z tym że po wykreśleniu w księdze wieczystej starego banku, pojawi się tam nowy wpis, dotyczący nowego banku kredytującego.