Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
Zdjęcie
- - - - -

Polskie rejestry dłużników (BIK, KRD, BIG Infomonitor, ERIF) - opisy i informacje jak je sprawdzić

rejestry dłużników bik erif big infomonitor big krd rejestr dłużników baza dłużników

  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
2 odpowiedzi na ten temat

#1 mentalny

mentalny
  • LokalizacjaKraków

Reputacja: 13
Dobra

Napisany 02 lipiec 2013 - 14:06


Od kilku lat, wszyscy ci, którzy nie regulują swoich zobowiązań w sposób terminowy, mogą po jakimś czasie odczuć na własnej skórze ten fakt. Albowiem, mogą one trafić do różnego rodzaju rejestrów dłużników, które od jakiegoś czasu w Polsce działają. Gdy osoby, które do takich rejestrów trafią, będą w przyszłości ubiegać się o kredyt, telefon komórkowy, lub jakąś inną umowę, która wymaga systematycznych spłat, firmy mogą sprawdzać swoich klientów w tych rejestrach i odmówić podpisana umowy. Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne rejestry dłużników w Polsce.

Biuro Informacji Kredytowej

Biuro Informacji Kredytowej zostało założone w 1997 roku z inicjatywy Związku Banków Polskich. BIK zbiera wszystkie informacje dotyczące każdego kredytobiorcy, który zaciąga jakąkolwiek pożyczkę lub kredyt w bankach i SKOK-ach. Rejestruje się tam każdy złożony wniosek, każdą spłatę raty, każde opóźnienie w spłatach. Jeśli kredyt jest spłacany z opóźnieniem, dane o tym fakcie są przechowywane prze BIK i z informacji tych, mogą korzystać inne banki i SKOK-i. W ten sposób, jeśli złożymy wniosek w innym banku, dowie się on o tym i na pewno wpłynie to na podjęcie decyzji kredytowej. Negatywne dane zgromadzone w Biurze Informacji Kredytowej można oczywiście usunąć, jednak po pierwsze zobowiązanie musi zostać spłacone, a poza tym procedura z tym związana trwa jakiś czas.

Aby sprawdzić czy widniejemy w kartotekach BIK, powinniśmy zarejestrować się na stronie internetowej instytucji. Później, w zależności od pakietu który wybraliśmy, możemy uzyskać informacje o naszej kartotece. W najtańszym pakiecie, za darmo możemy to zrobić raz na 6 miesięcy, a w pozostałych robimy to w dowolnym czasie. W tym wariancie, możemy też otrzymać punktową ocenę naszego rejestru.

Krajowy Rejestr Długów

Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej rozpoczęło swoją działalność w 2003 roku. Od tego czasu, jego głównym zadaniem, jest przyjmowanie i przechowywanie informacji o wszystkich, którzy nie regulują swoich zobowiązań w sposób terminowy. KRD obsługuje wszystkie podmioty, od osób prywatnych, poprzez małe i średnie firmy, aż po ogromne korporacje. Do KRD mogą być wpisywani wszyscy, którzy mają nawet niewielkie sumy zaległe i wynikają one np. z niezapłaconego mandatu, rachunku za telefon komórkowy itp.

Aby sprawdzić, czy nie jesteśmy zgłoszeni do Krajowego Rejestru Długów, musimy zarejestrować się za pośrednictwem strony KRD. W celach weryfikacji danych, należy opłacić miesięczny abonament.

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor działa od 2004 roku i od tego czasu prowadzi Rejestr Dłużników BIG. Z danych zgromadzonych w rejestrze, mogą korzystać zarówno osoby prywatne jak i przedsiębiorcy. Również informacje zawarte w tym rejestrze dotyczą osób prywatnych, małych i średnich firm, oraz największych korporacji w naszym kraju. Jeśli ktoś znajdzie się w rejestrze, może mieć problemy z uzyskaniem kredytu, podpisaniem umowy na telefon komórkowy itp.

Aby uzyskać informacje, czy jesteśmy podani do Rejestru Dłużników BIG, należy zarejestrować się na stronie i mamy wtedy pełny dostęp do informacji, które ewentualnie nas tam dotyczą.

 

Rejestr Dłużników ERIF

Rejestr Dłużników ERIF, jest rejestrem, w którym gromadzi się informacje o wszelkiego rodzaju płatnikach. Co ciekawe, dane tam gromadzone mogą dotyczyć płatników, którzy nie płacą swych zobowiązań w terminie, jaki i tych, którzy płacą w terminie. Dzięki temu budują oni swoją wiarygodność i łatwiej jest im uzyskać korzystniejsze warunku przy podpisywaniu jakiejś umowy. W rejestrach mogą być gromadzone zarówno dane o osobach prywatnych jak i o firmach.

Aby sprawdzić swoje dane w Rejestrze Dłużników ERIF należy zarejestrować się za pośrednictwem strony internetowej. Raport możemy raz na 6 miesięcy otrzymać bez żadnych opłat.

 #2 ostrowska.wisia

ostrowska.wisia
  • LokalizacjaGdynia

Reputacja: 0
Normalna

Napisany 12 listopad 2014 - 11:27

No wlaśnie niedawno trafiłam na art. o big, na stronie erifa właśnie. Tam jest też link do założenia bezłatnego konta. W sumie fajna opcja, że można otrzymać taki raport bez opłat.#3 sber

sber

    Nowy użytkownik

  • 2 postów

Reputacja: 0
Normalna

Napisany 01 styczeń 2015 - 22:40

Ustawowo raz na 6 miesięcy każdy może sprawdzić swój BIK za darmo, i jest to informacja darmowa, wysyłają poleconym a jak ktoś chce częściej lub więcej informacji to można założyć darmowe konto w BIK i sprawdzać nawet codziennie, ważne jest to że jeżeli sprawdza się swoje konto w BIK-u to nie ma to wpływu na punktację.Podobne tematy Collapse

  Temat Forum Rozpoczęty przez Statystyki Informacje o ostatnim poście

Tematy otagowane przez słowa: rejestry dłużników, bik, erif, big infomonitor, big, krd, rejestr dłużników, baza dłużników